Erdoğan: Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vatandaşların dikkat etmediğini belirterek, “Tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız.” dedi.

Erdoğan, en büyük projelerinin “çılgın projesi” dediği Kanal İstanbul Projesi olduğunu belirterek, yatırımcıların projeye taleplerinin arttığını ihale safhasına geçildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Camisi’nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Kovid-19 vakalarının artması ve alınan yeni tedbirlere ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, Bilim Kurulu’nun her türlü hazırlığı, çalışmayı yürüttüğünü dile getirdi.

‘Vatandaşlarımızın dikkat etmediğini görüyoruz’

Erdoğan, şöyle konuştu: “Tabii burada vatandaşlarımızın hassasiyeti çok önemli. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, kapalı mekanlarda bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz. ‘TAMAM’ diye ifade ettiğimiz, özellikle maske, mesafe ve hijyen, bunlar çok çok önemli fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Tabii biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı bu adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız.”

‘Hastaneler noktasında bir sıkıntımız yok’

Hastaneler noktasında bir sıkıntı olmadığını savunan Erdoğan, “Şu anda tedbir olarak aşı konusu biliyorsunuz gündemde. Aşıyla alakalı olarak da şu anda bizim kendi faaliyetlerimiz hızla ilerliyor. Bu arada Rusya, Çin, Almanya, Almanya’da özellikle Uğur Bey ve eşinin yaptığı çalışma da hassasiyetle ilerliyor. “ dedi. Erdoğan, vaka ve vefat sayılarının artmasının bu süreçteki en önemli üzüntü duydukları tablo olduğunu ifade etti.

‘Aşı ithali noktasında görüşmelerimiz var’

Yurt dışından alınacak aşı siparişleriyle ilgili son durumun sorulması üzerine Erdoğan, “Bu süreç matematik bir süreç değil. Bunlar şu anda bize bu çalışmaları yürüten firmaların başta TÜBİTAK olmak üzere verdikleri raporlar. Bu raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Bu raporlara göre de en erken nisan olabileceğini söylüyorlar ama bizim şu anda aşı ithali noktasında görüşmelerimiz var.” dedi.

Varlık Fonu toplantısına başkanlık yapacak

Erdoğan, bugün Türkiye Varlık Fonu toplantısına başkanlık yapacağının hatırlatılması üzerine, kendisinin Varlık Fonunun resmen başkanı olduğunu ifade etti. Daha önce belli periyotlarla aldıkları kararları bundan sonraki süreçte de devam ettireceklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bunda fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik Varlık Fonunu küresel anlamda çok daha farklı bir yere oturtmak istiyoruz. Örneğin dün mesela Katar Emiri’nin Türkiye ziyareti, aslında atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli hedefler, işte dün attığımız imzalar. Biliyorsunuz 11 anlaşma imzalandı. Bunların içerisinde şu anda bazı firmaların kendi hisselerini satışlarından tutunuz da farklı ülkelerdeki şirketlerin hisselerini satın almaya varıncaya kadar atılan adımlar var.”

‘Kanal İstanbul Projesi ile ilgili yoğun bir şekilde talepler artıyor’

“Önümüzde bizim en büyük proje, benim ‘Çılgın Projem’ dediğim, Kanal İstanbul Projesi’dir.” diyen Erdoğan, şu anda Kanal İstanbul Projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde taleplerin arttığını söyledi.

‘Artık işin ihale safhasına gelmiştir’

Yatırımlarında hiçbir durmanın söz konusu olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Yatırımlarımız alt yapı, üst yapı olarak devam ediyor. Bunların içerisinde dikkate değer, bir numaralı proje, Kanal İstanbul Projesi’dir. Projenin mimari boyutu hazırdır, bunun yanında teknik bütün boyutlar hazırdır. Artık işin ihale safhasına gelmiştir. Bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımızla biz şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı birleştirerek ‘Bu işi birlikte yürüteceksiniz.’ dedim. Birlikte bu proje inşallah yürütülüyor.”

Kaynak: AA