Erdoğan’dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımları gerekçesiyle gazeteci Fatih Portakal hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) Portakal hakkında, bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Gazeteci Fatih Portakal – MA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Fox TV haber sunucusu Fatih Portakal hakkında twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Açıklamada Özel, Portakal’ın twitter paylaşımı için “Bunlar tamamen yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir.” iddiasında bulundu. Açıklamada suç duyurusu dilekçesine de yer verildi. Dilekçede Portakal hakkında suçlama kastıyla yayın yoluyla Erdoğan’a karşı hakaret ettiği, Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp kamu davası açılması istendi.

Dilekçede, Erdoğan’ın milli dayanışma kavramını vurguladığı kamuoyu duyurusunda kullandığı ifadelerin kasten çarpıtıldığı belirtilerek Portakal’ın twitter hesabından yaptığı paylaşıma yer verildi. Portakal’ın paylaşımı şöyle:

“Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!”

Dilekçede; Portakal’ın bu paylaşımı ile Erdoğan’ın konuşmasını gerçek manasından uzaklaştırarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmayı amaçladığı savunuldu. Ayrıca Portakal’ın ifadelerinin Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç niteliğinde olduğu savunuldu.

BDDK suç duyurusunda paylaşıma erişim engeli talep etti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) Portakal hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, Portakal’ın eylemlerinin Kanun’un 74 ve 158. maddeleri anlamında suç teşkil ettiği belirtilerek, bu çerçevede, BDDK kararı ile itibarının zedelendiği gerekçesiyle Portakal’ın twitter paylaşımına erişimin engellenmesine karar verilmesi talep edildi.