Erdoğan’dan Gezi Davası ve FETÖ’nün siyasi ayağı değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, FETÖ’nün büyümesine herkesin payı olabileceğini belirterek, “Ama bu ülkede FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan eden şahsım ve AK Partidir.” dedi.

Erdoğan, Gezi Davasındaki beraat kararını hatırlatarak, “Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar.” diyerek bu meseleyi takip edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan – AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Konuşmasında dün görülen Gezi Davası ile FETÖ’nün siyasi ayağı ve İdlib’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de FETÖ meselesinin çok uzun, derin, sosyal, kültürel kökleri olduğunu bilmeyen kimsenin olmadığını belirten Erdoğan, “AK Parti’den önce olduğu gibi AK Parti döneminde de Türkiye bu süreci yaşamıştır. Türkiye’de FETÖ’nün büyümesinde herkesin payı olabilir ama bu ülkede FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan edip, ona savaş açan; şahsım ve AK Parti’dir.” şeklinde konuştu.

‘Görüşmediği tek lider Erbakan hocamızdır’

Bu süreçleri iyi bilen birisi olduğunu söyleyen Erdoğan, “FETÖ’nün bu ülkede anlaşamadığı görüşemediği tek lider vardır. O da merhum Erbakan hocamızdır. Erbakan hocamızdan nefret ederdi. Bu ülkenin vesayet güçleri FETÖ’ye dokunmadı.” dedi.

‘Gezi olayları devleti hedef alan saldırıdır’

Gezi eylemlerine değinen Erdoğan, “Gezi olayları, tıpkı askeri darbeler, muhtıralar, terör örgütlerinin saldırıları, FETÖ’nün 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri gibi devleti, milleti hedef alan alçak bir saldırıdır” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’na tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün partisinin grup toplantısında Gezi eylemlerine ilişkin yaptığı konuşmayı hatırlatan Erdoğan, “Bay Kemal aydınlık gençler diye vasıflandırıyor. Bunlar başta şahsı olmak üzere aldatılmış gençler. Bu aldatılmış gençlere orada çevreci sıfatı verilmek suretiyle bu ülkede milyonlarca ağaç diken iktidara ağaç sökme yaftası yapıştıranlara sadece lanet okurum.” dedi.

‘Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar’

Dün görülen Gezi Davasına değinen Erdoğan, davanın tek tutuklu sanığı olan iş insanı Osman Kavala’nın beraat kararını kast ederek şöyle konuştu: “Bunlar masum bir ayaklanma hadisesi değildir ciddi manada perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tipler vardır. Onun da Türkiye ayağı içerideydi bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar.”

‘Bu meseleyi de takip edeceğiz’

Erdoğan, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin “aynı saldırı silsilesinin” devamı olduğunu savunarak, “Gezi’den Suriye’ye kadar uzanan saldırının hedefi Türk milletinin birliğiydi. Hukukun her kararına saygımız vardır. Milletimizin gözünde Gezi’nin önünde yer alanların hükmü asla değişmeyecektir. Milletimiz müsterih olsun ülkemizin her davası gibi bu meseleyi de takip edeceğiz.” dedi.

‘İdlib harekatı an meselesidir’

Suriye’nin İdlib kentine ilişkin de konuşan Erdoğan, son ikazlarını yaptıklarını belirtti. Gerek Türkiye’de gerek Rusya’da şu ana kadar arzu ettikleri neticeye ulaşamadıklarını belirten Erdoğan, “Türkiye İdlib konusunda her türlü hazırlığını yapmıştır. Bir gece ansızın gelebiliriz. İdlib harekatı bir an meseledir. İdlib’i hem Türkiye hem bölge halkı açısından güvenli yer haline dönüştürmekte kararlıyız” dedi.