Erdoğan’dan ‘idam’ ve ‘AYM’ açıklaması

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ideal uygulama seviyesine gelmesinin vakit alacağını belirterek, “Eski alışkanlıklarla yeni bir sistemi sürdürmenin zorluklarını her alanda yaşıyoruz.” dedi.

“Meclis idamla ilgili olumlu bir karar verdiğinde onama makamı olarak ben bunu onaylarım.” diyen Erdoğan, parlamentonun AYM’yle ilgili yeni bir yapılanmaya gitmesi halinde “Seve seve ben de buna katılırım” dedi.

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 4. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında özel gündemle toplandı. Şentop, yasama yılı açılışında yaptığı konuşmada, bu yılın, milletvekilleri, yüce Meclis, millet ve devlet için hayırlı olmasını diledi.

Ülkenin ve hatta dünyanın bütün sorunlarını, bu yüce çatı altında, grup toplantılarında, komisyonlarda ve Genel Kurulda usulüyle konuşacaklarını, tartışacaklarını ve bir sonuca bağlayacaklarını belirten Şentop, “Bu kurumun, hepimizin üstünde, bizleri aşan yüce bir kimliği vardır. Söz ve eylemlerimizde, yaptıklarımızda bu gerçeğin ne kadar farkında olursak siyaset kurumu ve milletvekilleri olarak o kadar güç ve saygınlık kazanacağız.” dedi.

Şentop, yeni tip koronavirüs salgınının psikolojik, sosyolojik, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve diğer birçok alanda etkilerinin önümüzdeki dönemde görüleceğini ifade etti.  

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

Şentop’tan Doğu Akdeniz mesajı

Doğu Akdeniz’deki gerginliğe değinen Şentop, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını, sadece stratejik kaynaklar ve bunlar üzerindeki meşru hakları üzerinden tarif edemeyiz. Türkiye, kendi haklarını aradığı kadar, bu alanda ve sahada adil bir paylaşımın, hakça bir dağılımın olmazsa olmaz bir barış zemininde gerçekleşmesi için vardır.” dedi.

‘TBMM olarak Azerbaycan’ın yanında olduk’

28 Eylül’de dört siyasi partinin imzasıyla yayınlanan bildiriyle TBMM olarak Azerbaycan’ın yanında olduklarını belirten Şentop, “Ermenistan’ın bir an önce işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkmasının, komşularına saldıran ve bölge barışını tehdit eden bir ülke olarak hareket etmekten vazgeçmesinin zaruretini buradan bir kere daha ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.

Erdoğan: Köklü yönetim sistemi değişikliği ideal uygulama seviyesine gelmesi vakit alacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Genel Kurul’da konuştu Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla Meclis’e geldi. Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma yolculuğunda, Meclis’e düşen daha çok görevler olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, diğer kurumlarımız gibi Meclisimizin de kendi alanına yoğunlaşabilmesine imkan sağlamıştır. Elbette böylesine köklü yönetim sistemi değişikliklerinin ideal uygulama seviyesine gelmesi vakit alacaktır. Eski alışkanlıklarla yeni bir sistemi sürdürmenin zorluklarını her alanda yaşıyoruz. Ama her geçen gün yasama, yürütme ve yargının yeni sistem doğrultusunda kendini geliştirdiğini görüyoruz.”

‘Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanlarındayız’

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmaya da değinen Erdoğan, “Bir kez daha Azerbaycanlı kardeşlerimizin işgal altındaki topraklarını kurtarma ve vatanlarını koruma mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi. 

‘Suriye meselesine müdahil olma hakkına sahip ülke Türkiye’dir’

Erdoğan, 10’uncu yılına ulaşan Suriye “krizinin” her boyutunun Türkiye’yi çok yakından ilgilendirdiğini belirterek, Türkiye’nin 40 yıllık “terörle mücadelesinde” de Suriye’nin her zaman kritik bir konumda yer aldığını söyledi. Erdoğan, “Dünyada, Suriye meselesine her boyutuyla müdahil olma hakkına sahip bir ülke varsa, o da Türkiye’dir. Her kim, ‘Türkiye’nin Suriye’de ne işi var’ diyorsa ya bölgeyi ve tarihini bilmiyordur ya da kafasında başka hesaplar yapıyordur.” dedi.

‘Sınırları güvenlik altına almak için her yolu ve yöntemi kullanacağız’

Erdoğan, Türkiye’nin, Suriye’de, ülkenin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde bir çözüm bulunana kadar, sınırlarını güvenlik altına almak için her yolu ve yöntemi kullanmayı sürdüreceklerini söyledi. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarının da bu amaçla gerçekleştirildiğinin söyleyen Erdoğan, “İdlib’te de bu amaçla bulunuyoruz.” dedi.

‘Doğu Akdeniz Türkiye’nin denizlerde verdiği en önemli mücadele’

Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de, Türkiye’nin son birkaç asırda denizlerde verdiği en önemli mücadele olduğunu söyledi.  “Türkiye olarak, Akdeniz’de çatışma, gerilim, haksızlık, hukuksuzluk peşinde asla değiliz.” diyen Erdoğan, “Tek talebimiz, ülkemizin haklarına, hukukuna, çıkarlarına saygı gösterilmesidir.” dedi.

‘İdam kararı bana geldiğinde ben bunu onaylarım’

Erdoğan, yeni yasama yılının açılış oturumunun ardından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İdam cezası tartışmalarına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Benim yaklaşımımı herhalde biliyorsunuz. Meclisten idamla ilgili karar çıktığında, bana gelmeyecek mi bu, bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Meclis idamla ilgili olumlu bir karar verdiğinde onama makamı olarak ben bunu onaylarım.” cevabını verdi.

‘Parlamento AYM’yle ilgili yeni adım atarsa ben de buna katılırım’

Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tüm unsurlarıyla yeniden masaya yatırılmasına ilişkin açıklaması hatırlatılarak, “Yüksek yargıyla ilgili sizin böyle bir düşünceniz var mı?” soruldu. Erdoğan, “Bu da yine parlamento çalışmasıdır. Parlamento, AYM’yle ilgili yeni bir yapılanmaya giderse, yeni bir adım atarsa seve seve ben de buna katılırım.” dedi.

HDP’nin Genel Kurul’a katılmaması soruldu

Yeni yasama yılı açılışında HDP’nin, Genel Kurul salonunda bulunmamasına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Varlığıyla yokluğu arasında zaten herhangi bir fark yok. Çünkü onların her zaman yeri ya dağdır ya sokaklardır.” dedi.