Erdoğan’ın Marmaris’teki yazlık sarayının bahçesi 55 milyon TL’ye yapılmış

Bütçe görüşmelerinde ilginç detaylar gün yüzüne çıktı. Erdoğan’ın Marmaris Okluk’ta inşa edilen yazlık sarayının bahçesine 55 milyon tl harcandığı öğrenildi.

Gazeteci Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşe yazısında bütçe görüşmelerinde AKP’lilerin ısrarla yanıtlamaktan çekindiği yazlık saray ile ilgili detayları paylaştı.

Toker, Marmaris Okluk Koyu’nda Rönesans Grubuna yaptırılan ancak ihale ve harcamalarıyla ilgili kimsenin bilgi sahibi olmadığı saray’ın adeta hayalet muamelesi gördüğünü vurguladı.

Çiğdem Toker’in “Okluk ya da Hayalet Saray” başlıklı yazısından dikkat çeken başlıklar:

2017’de dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM’de biraz bilgi vermişti. Plan ve bütçe komisyonunda “altyapı, çevre duvarı, peyzaj, dere ıslahları, güvenlik binaları, sondaj çalışmaları, etüd ve projelendirme için bir ihale yaptıklarını” söyleyip devam etmişti:

“12 milyon 125 bin lira harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. Projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Ortaya çıkmış bir proje, yapılmış bir ihale olmadığından, yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum.”

“O rakam hiç telaffuz edilmedi”

Okluk Sarayı cuma günü bütçe görüşmelerinde gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmede CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban yazlık saray hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. “Hükümetiniz buraya adeta hayalet saray muamelesi yapmaktadır” dedi.

65 hektar kamulaştırma

Aynı bölgede 65 hektar alanı kamulaştırdınız. O insanların gözlerinden yaşları niye akıttınız Cumhurbaşkanı Yardımcısı?

Burayı da mı Katar Emiri’ne satacaksınız acaba, yüzde 10’unu ona mı vereceksiniz, o yüzden mi kamulaştırdınız?

55 milyon tl’ye bahçe

Saray’la ilgili şu veriyi es geçmek olmaz:

Bütçede “bahçe malzemesi alımları yapım ve bakım giderleri” diye bir kalem var. Geçenlerde 10 aylık bütçe sonuçları açıklandı malum. O kalemde yaklaşık 55 milyon tl’lik bir harcama görünüyor.

Geçen yıl aynı dönemde bu kalemde 42.6 milyon TL harcanmış. İktidar bahçe/peyzaj için Ocak/Ekim döneminde bu yıl 12.5 milyon TL daha harcama yapmış.