Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasının ardından piyasalarda son durum

Serbest piyasada Amerikan doları 7.34’ten işlem görürken, bir gram altın ise 466 Türk lirasından satıldı.

19.08.2020 – 17:30 itibariyle döviz kuru

Dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde kazançlar ve kayıplar arasında hafifçe dalgalanmasının ardından öğle sonrası işlemlerde düşüşünü hızlandırdı.

17:30 itibariyle altın alış ve satış fiyatı

Erdoğan’ın ‘Cuma günü bir müjde vereceğiz’ açıklamasının ardından

Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cuma günü bir müjde vereceğiz, Türkiye’de yeni bir dönem açılacak.” şekildeki açıklaması sonrasında kurdaki düşüş hızlandı.

Erdoğan, Kalyon Şirketler grubunun açılışında ‘Cuma günü bir müjde vereceğiz’ dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin “Türkiye için bir eksen değişikliği, önemli bir süreç olacak. Çok daha güzel günler bizi bekliyor” açıklamasında bulundu.

Para Politikası Kurulu (PPK) yarın 14:00’te politika kararını açıklayacak. Bloomberg HT’nin anketinden çıkan sonuçlara göre piyasanın beklentisi politika faizinde değişiklik olmayacağı yönünde. Bir hafta vadeli repo faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası, kurda son dönemde yaşanan yükselişin ardından bir dizi sıkılaştırmacı adım atarak fonlama maliyetini yukarı çekmişti. Banka tarafından Salı günü yapılan açıklamada bankaların borç alabilme limitlerinin gecelik vadede yarıya indirildiği belirtildi.

Dolar/TL kuru TSİ 16:45’te yüzde 0.85 ekside 7.3123 seviyesinden işlem gördü. Gün içi işlemlerde 7.3062’ye kadar çekilen kur, bu hafta başından beri yüzde 0.80 civarında ekside bulunuyor.

Kaynak: AA