Erdoğan’ın ‘vitrin mankeni’ sözlerine CHP ve İYİ Parti’den tepki

Erdoğan’a tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: “Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı kadınlar kendisine güle güle diyecek.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’deki başörtülü kadınlarla ilgili sarf ettiği ‘vitrin mankeni’ ifadesine CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu Cumhurbaşkanına, “sembolik” diyerek, “kendi partisindeki kadınları aşağılayan Erdoğan #VitrinMankeni diyerek başta PM üyemiz Sevgi Kılıç ve il yöneticimiz K. Celayir olmak üzere tüm kadınları aşağılamıştır. Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı bütün kadınlar kendisine güle güle diyecek” diyerek tepki gösterdi.

‘Kadınlar toplumsal barışı sağlayacak’

Bir diğer tepki de sözlerin hedefinde olan CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç’tan geldi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kılıç, şu açıklamada bulundu: “Sayın Ak Parti Genel Başkanının bana vitrin mankeni demek suretiyle biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarından gelen bir Parti Meclisi Üyesi olarak bir kez daha söylüyorum; ilk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veya başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve toplumsal barış sağlanacak. Sözümüz söz.”

Akşener: Hakaret edeceğine görevini yap

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla. Bu millet bu kirli zihniyetten artık bıktı” paylaşımıyla tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

Erdoğan gazetecilere Cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, “Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp milleti aldatma sürecini de bıraksın. Yanına 20 tane başörtülü koysan, artık senin kim olduğunu, ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni getirip gibi koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler” demişti.

MA