Erdoğdu: Yine anormal koşullarda normalleşildi!

TTB Merkez Konsey Üyesi Erdoğdu, “Yine anormal koşullarda normalleşildi. Normalleşebilmek için ikinci doz aşının yüzde 70-80 oranında yapılması gerekiyor. Bu da 65 milyon insanın aşılanması anlamına geliyor” dedi.

Erdoğdu, delta varyantının Türkiye’de tespit edildiği vaka oranıyla yüzlerle ifade edildiğine işaret ederek, “Turistlerle birlikte bu sayı artabilir.” uyarısında bulundu.

TTB Merkez Konsey Üyesi Deniz Erdoğdu

Burcu Yıldırım

TTB Merkez Konseyi Üyesi Deniz Erdoğdu, pandemide gelinen son noktayı ve Türkiye’nin normalleşme adımlarını Yeni1mecra’ya değerlendirdi. TTB olarak başından beri salgını, pandemi çalışma gurubu ve bilim insanları ile birlikte yakından takip ettiklerini söyleyen Erdoğdu, Sağlık Bakanlığı’nın kendileriyle ortak çalışmadığı gibi görüş de almadıklarını ifade ederek “Ama bu durumda kaybeden halk oluyor” dedi.

‘Aşılama konusunda hızlı davranılmadı önlenebilir ölümler yaşandı’

Bir buçuk yıldır salgının kötü yönetildiğine dikkati çeken Erdoğdu, “Çok hata yapıldı. Aşılamada gecikildi. Yanlış ilaç kullanımı yapıldı. Ve maalesef önlenebilir fazladan ölümler gerçekleşti. Hem sağlık çalışanları hem de halkımız önlenebilecek ölümler nedeniyle kaybedildi” diyerek aşılama konusunda da hiç hızlı davranılmadığını belirtti.

‘Toplumun yüzde 70’inin ikinci doz aşısından sonra normalleşilebilirdi’

Türkiye genelinde yapılan ikinci doz aşılamanın yüzde 18’de seyrettiğini vurgulayan ve normalleşebilmek için bu oranın yüzde 70-80’ler olması gerektiğini ifade eden Erdoğdu, “Bu 65 milyon insanın aşılanması anlamına geliyor. Ve ikinci doz yapıldıktan 14 gün sonra normalleşilebilseydi daha doğru ve bilimsel bir karar olacaktı. Tıp bunu gerektiriyor” diyerek bu konuda da aceleci davranıldığını söyledi.

‘Delta mutandı turistlerle birlikte artabilir’

Turizm sezonunun boşa geçmemesi için Türkiye’nin turistler için cazip hale getirilmeye çalışıldığına değinen Erdoğdu, şu uyarılarda bulundu:

“Zira anlaşma da yapıldı. Rusya’dan uçaklar inmeye başladı. Oysa toplumumuz için bir tehdit. Çünkü delta mutandı Türkiye’de tespit edildiği vaka oranıyla yüzlerle ifade ediliyor. Turistlerle birlikte bu sayı artabilir. Mevcut aşılar etkili olsa da Sinovac çok etkili değil. Aşılanmış olanlar için bile delta varyantı tehlikeli. O anlamda yine anormal koşullarda normalleşildi.”

‘Dördüncü dalga ile karşı karşıya kalabiliriz’

Bu tablo ekseninde hükümet yetkililerin de ifade ettiği gibi Türkiye’nin normalleşmesinin gerçekçi bir hedef olmadığını belirten Erdoğdu, şöyle devam etti:

“Tıp insanları yurt dışında da hala maskenin, masafenin, hijyenin ve aşının sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorlar ve onlar bu konuda daha hazırlıklılar. Türkiye’de iş yerlerinde ve kapalı ortamlarda risk çok, en fazla da işçiler Covid-19 salgınıyla kaybedildi. Bir de insanlar bir buçuk yıldır bekliyorlar. Normalleşildiğini düşünerek yaz aylarında toplu bir araya gelişler ile düğün, nişan, yönetim kurulları, cenazeler gibi yerlere toplu katılım yapacaklardır. Özgürce hareket etmek riski arttıracaktır. Bütün bu sebeplerden tekrar dördüncü dalga gibi dalgalarla karşı karşıya kalabiliriz.”

‘TTB’nin uyarı ve önerilerine kulak verilsin’

TTB’nin önerilerine sağlık çalışanların ve halkın kulak vermesi gerektiğini ifade eden Erdoğdu, “TTB yayınları oldukça kapsamlı. Haftada iki defa yaptığımız pandemi bültenleri ile bilgilendirme yapıyoruz ve merak edilenler ile bilgilendirme yapıyoruz. Buralardan da halkın, uyarı ve önerilerimizi aktif takip etmelerini istiyoruz” dedi.