Erkam Yıldırım soruları zorlaşıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’la ilgili yanıtı zor sorular yöneltti. 

Mustafa Yeneroğlu.

TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Mustafa Yeneroğlu, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın, Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve bazı YSK üyeleriyle beraber Venezuela’ya gittiğini ve burada Caracas Büyükelçiliği tarafından karşılandığını kaydetti. 

‘Test kiti ve maske götürdü!’

Yeneroğlu, Binali Yıldırım’ın ilk olarak “Oğlum Venezuela’ya gitmiştir ve beraberinde koronavirüs ile mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi bir takım malzemeler götürüp dağıtmıştır” açıklaması yaptığını söyledi.

‘Merak ve yeni fırsatlar için gitti!’

Binali Yıldırım’ın daha sonra oğlunun “Venezuela’yı biraz meraktan biraz da iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye sadece bir kez Aralık ayında ziyaret ettiği” açıklaması yaptığına dikkat çeken Yeneroğlu şu soruların yanıtını istedi:

Erkam Yıldırım

Dışişleri Bakanı’na yöneltilen sorular

“1- Erkam Yıldırım, Venezuela’ya Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve bazı YSK üyeleriyle beraber aynı uçakla mı gitmiştir?

2- Erkam Yıldırım, hangi sıfatla resmi ziyaretlere katılmış ve Caracas Büyükelçiliğimiz hangi sıfatına istinaden kendisini karşılamış ve resmi görüşmelere dâhil etmiştir?

3- Erkam Yıldırım, test kiti ve maske bağışında bulunmuşsa bu ürünler Türkiye Cumhuriyeti’ne ait uçakta mı taşınmıştır? Bağış yapıldığı iddia edilen tarihte covid test kitinin Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde olduğu ve tıbbi maskelerin de ihracının bağış karşılığı ön izne tâbi olduğu göz önüne alındığında; coronavirüsle mücadelede kullanılan tıbbi malzemelerin diğer ülkelere bağışlanmasının usulü ve şartları nelerdir?

4- Erkam Yıldırım, Venezuela’ya iş adamı olarak yeni fırsatlar araştırmak için gitmişse Dışişleri Bakanlığı kendisine ticari faaliyetlerinde ve saha araştırmasında yardımcı olmuş mudur?”

Sedat Peker videolarıyla gündem olmuştu

Halen yurt dışında olduğu bilinen Sedat Peker’in iddiasına göre Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilen 4.9 ton kokainin yakalanması üzerine Erkam Yıldırım’ın Venezüella’ya gittiği ve yeni kokain rotası için girişimlerde bulunduğu öne sürülmüştü. Eski Başbakan ve TBMM Başkanı olan babası Binali Yıldırım ise bu iddiayı kesinlikle ret etmişti. Erkam Yıldırım da suç duyurusunda bulunmuştu.