Erkek doktorun kadın doktoru hastanede darp ettiği iddiası

İstanbul’da Florya Hastanesinde doktor Rukiye Ekenler’in aynı hastanede çalışan doktor Mehmet Sait Bingül tarafından hastane koridorunda darp edildiği öne sürüldü.

Olaya tanık olduğunu belirten doktor Hocaoğlu, seslerini duyurmak istediklerini ancak kimsenin seslerini duymadığını belirtti.

Hakkındaki iddiaları reddeden doktor Bingül ise kendisinin darp edildiğini öne sürdü.

İstanbul’da Florya Hastanesi doktorlarından Mehmet Sadık Bingül’ün aynı hastanede çalışan doktor Rukiye Ekenler’i hastane koridorunda darp ettiği öne sürüldü. Doktor Bingül ise iddiaları yalanladı. Aynı hastanede görevli Doktor Berna Hocaoğlu, T24’e tanık olduğu olayı yazdı. Hocaoğlu, şiddete eğilimin her gün biraz daha dal budak salarak büyüdüğünü ve şiddetin en keskin tarafında da sürekli erkeğin durduğuna dikkat çekti.

Hocaoğlu, bir mesai arkadaşı olan anestezi ve reanimasyon uzmanı Doktor Rukiye Ekenler’in, dün alenen hastane ortasında, genel cerrahi uzmanı Doktor Mehmet Sait Bingül tarafından ağır bir şekilde darp edildiğini öne sürdü.

Doktor Rukiye Ekenler

‘Rukiye dayak yerken herkes hastane koridorunu terk etti’

Dün Rukiye Ekenler’in aynı hastanede çalışan doktor Bingül tarafından tekme tokat dövüldüğünü öne süren Hocaoğlu, şunları ifade etti: “Rukiye dayak yerken, yerlerde yatarken herkes hastane koridorunu terk etti. Bütün bunlar olurken, hastanenin patronu İlhan Oburoğlu, yukarıdan aşağı inmediği gibi hastanenin güvenlik görevlileri de müdahale etmedi. Kimse yardım da edemedi. Ben, Rukiye’nin pansumanını yaptım ve onu alıp karakola gittik. Polis, ifademizi aldı ve bu arada polis, bizi mağdur eden sorular sordular. Gençten bir polis, ‘Gerekeni yapacağız’ dedi ve biz çıktık.”

‘Bingül bir kral gibi karşılandı’

Daha sonra doktor Bingül’ün karakola çağrıldığını belirten Hocaoğlu, şunları öne sürdü: “Bir kral gibi karşılandı. İfadesi alındı, daha sonra hastaneye bırakıldı. Hukuki süreç böyle işledi. Doktor olmamıza rağmen, el ve boyun filmleri çekemedik. Hayatımın en zor günü oldu, yaralı arkadaşımı tedavi edemedim, evine gitsin, çocukları o halde onu öyle görmesin diye morlukları makyajla kapattım.”

‘Hastaların mesai arkadaşlarının gözü önünde dövüldü’

Rukiye Ekenler’in bugün herkesin canını yakan korona vakalarına baktığını belirten Hocaoğlu, “Rukiye istifa edemiyor, çünkü bugünlerde doktorların istifa etmesi yasak; onu döven Mehmet Sadık Bingül ve İlhan Bey bundan güç aldı. Keyfi bir şekilde Rukiye, hastalarının mesai arkadaşlarının gözü önünde dövüldü.” dedi.

‘Kimse sesimizi duymadı’

Seslerini duyurmak istediklerini ancak kimsenin seslerini duymadığını ifade eden Hocaoğlu, şunları belirtti: “Hastanenin sahibi İlhan Bey, Rukiye dayak yerken, Mehmet Sait Bingül’e bir şey söylemedi. Polis, gerekçe sunmadan Rukiye’yi döven doktoru salıverdi. Yarın hastaneye gitmemiz isteniyor. Can güvenliğimiz olmadan nasıl çalışacağız? Mehmet Sait Bingül elini kolunu sallayarak hastanede geziyor. Rukiye dayak yerken, yerdeyken bir de tehdit ediyor Bingül, ‘Ayağını denk al’ diyor, “Ben Diyarbakırlıyım” diyor. Polis diyelim bunları duymadı, hastanenin sahibi de mi duymadı…”

‘Tanıklar birden yok oldu’

Kendilerini en çok üzenin de tanıklar olduğuna işaret eden Hocaoğlu, “Tanıklar birden yok oldular, herkes özelden ‘geçmiş olsun’ mesajları iletiyor. Yarın nasıl işe gideceğiz, orada bizi bekleyen, takip ettiğimiz onlarca hasta, diğer yandan bizi tehdit eden bir doktor ve dahası, hiçbir şeyi takmayan hastane sahibi…” dedi.

Doktor Mehmet Sait Bingül

Doktor Bingül hakkındaki iddiaları yalanladı

Doktor Mehmet Sait Bingül iddialara ilişkin T24”ün sorusu üzerine açıklama yaptı. Bingül yoğun bakımda yatan bir koronavirüs hastasının tedavisine ilişkin olarak başlayan tartışmada kendisinin Ekenler’i darp etmediğini, aksine hakarete ve şiddete uğradığını öne sürdü.

Olayın tanığı olduğunu söyleyen ve yaşananları T24’e yazan Dr. Berna Hocaoğlu’nun iddialarının da sorulduğu Bingül şöyle yanıt verdi: “Ben kesinlikle darp etmedim. Hatta o günden sonra kendimden şüphe ettim ve kamera görüntülerini izledim, Rukiye hanım beni darp ediyor. Fiziki temas var, koridorda sürekli beni itiyor.”

‘Ben darp edildim’ iddiası

Yoğun bakımda yatan bir hastaya uygulanacak tedavi konusunda anlaşamadıklarını belirten Bingül, şu iddialarda bulundu: “Kamera görüntülerini izledim. Görüntülerde darp ettiğime dair hiçbir şey yok. Ben darp edildim. Beni karakola şikâyet etti. Oysa ki o, kendisini yerlere attı. Bana şizofren olduğumu söyledi. Irkçı sözler söyledi. Ben hakaret etmedim. Ben bugüne kadar hiçbir meslektaşıma hakaret etmedim.”

Kadın örgütleri de sosyal medya hesaplarında “Rukiye Ekenler yalnız değildir”, “Rukiye Ekenler’in yanındayız.” mesajlarıyla doktor Ekenler’e destek oldu.