Erkekler Ağustos ayında 31 kadın öldürdü, 13 kadına tecavüz etti!

Erkekler, Ağustos’ta en az 122 kadına şiddet uyguladı, en az 4 çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 20 çocuğu istismar eden erkekler, en az 21 kadını taciz etti.

Bağımsız İletişim Ağı (Bianet) Ağustos ayı raporunda erkek şiddetine dair detayların çetelesi tutuldu.

Ağustos’ta en az  kadının 25 ölümü (Maraş 2, Sivas, Ağrı 2, Mardin 2, Zonguldak 2, Urfa, Antalya 2, Hakkari, Denizli, Antep, Van, Samsun, Diyarbakır, Mersin, Trabzon 2, Konya, İzmir, İstanbul, Aydın ) basına şüpheli olarak yansıdı.

Ağustos 2020’de erkekler Diyarbakır’da bir ve Ankara’da iki kadını öldürmeye teşebbüs etti, Antep’te bir kadının ölümü basına “faili meçhul cinayet” olarak yansıdı. 

Ayrıca erkekler, Batman ve İstanbul’da bir kadını intihara sürükledi.

Cinayet

Erkekler, Ağustos 2020’de en az 31 kadını; Ağustos 2019’da ise 40 kadını öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri Tacikistan biri de Türkmenistan’lıydı.

İki kadın öldürülmeden önce polise başvurdu ancak failler hakkında hiçbir işlem yapılmadı. İki kadın da uzaklaştırma ve koruma kararına rağmen öldürüldü.

Erkeklerin 20 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, dört kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, iki kadını “kıskançlık”, bir kadını “arazi anlaşmazlığı”, bir kadını “miras”, bir kadını “çocuklarına iyi bakmadığı”, bir kadını “ekonomik”, bir kadını da “kavga ayırmak istediği” bahanesi ile öldürdü.

Ağustos’ta 15 kadını kocası/eski kocası, beş kadını sevgilisi, beş kadını damadı, torunu, oğlu, kocasının babası gibi aile üyeleri, iki kadını arkadaşı, bir kadını eski komşusu öldürdü. Üç kadını öldüren en az sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 11 kadını ev içinde, 13 kadını tarla, benzin istasyonu, sokak gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin yedi kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler, 19  kadını ateşli silahlarla, sekiz kadını bıçak, balta, cam gibi kesici aletlerle, bir kadını darp ederek, bir kadını boğarak, bir kadını yakarak öldürdü. Erkeklerin bir kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Çocuk Cinayeti – Çocuğa şiddet

Erkekler, Ağustos’ta en az dört çocuğu öldürdü. İki çocuğu abisi, bir çocuğu babası, bir çocuğu eski sevgilisi öldürdü.

Aydın’da bir çocuk basına “kayıp” olarak yansıdı. Kocaeli’nde bir erkek torununu, Tekirdağ’da bir baba çocuğunu, İstanbul’da komşusu bir çocuğu, İzmir’de de üvey baba iki kızını darp etti.  

Urfa’da bir çocuğun ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Tecavüz

Ağustos’ta erkekler en az 13  kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı altıydı.

İki kadına sevgilisi tecavüz etti, 11 kadına tecavüz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler sekiz kadına sokak, iki kadına toplu taşıma araçlarında iki kadına da evde tecavüz eti. Erkeklerin bir kadına nerede tecavüz ettiği basına yansımadı. 

Erkeklerden birinin 15 ayrı suçtan sabıkası vardı. Bir fail erkek, kadına aynı zamanda şantaj da yaptı.

Taciz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Ağustos’ta en az 21 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 14’idi. 

Kadınlar kendilerini taciz eden on dört erkeği tanımıyordu. Bir kadını komşusu erkek, iki kadını dizi oyuncusu, bir kadını polis, bir kadını taksici, iki kadını siyasi parti üyesi altı erkek taciz etti.

Erkekler on altı kadını sözlü ve fiziki olarak, üç kadını cinsel organını göstererek, en az iki kadını gözetleyerek taciz eti.

Erkekler on kadını sokak, park, deniz gibi alanlarda, iki kadını ev içinde, bir kadını üniversitede, iki kadını da toplu taşıma araçlarında taciz etti.

Erkekler on dört kadını sokak, dizi seti, taksi gibi ev dışı alanlarda, üç kadını ev içinde taciz etti. Erkeklerin dört kadını nerede taciz ettiği basına yansımadı.

Bianet