Ermeni Mezarlığı’nın tahrip edilmesi Meclis gündeminde

Tuşba’da Lezk adıyla bilinen Kalecik Mahallesi’ndeki Ermeni Mezarlığı’nın geçtiğimiz günlerde iş makineleri ile tahrip edilmesini HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç Meclis gündemine taşıdı.

Van Tuşba’da Lezk adıyla bilinen Kalecik Mahallesi’ndeki Ermeni Mezarlığı geçtiğimiz günlerde tahrip edildi. 1915’te boşaltılan bölgedeki kilise ve okul zamanla yıkılırken alan, Van depremi sonrası yerleşime açılarak, TOKİ tarafından konut inşa edilmişti.

MA’ya konuşan mahalle sakinleri duruma tepki gösterirken, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Mezarlığın tahrip edildiği görüntülerin kamuoyuna yansıdığını belirten Sarısaç “Mezar taşlarının tahrip edildiği ve mezarlıktan çıkan onlarca kemiğin etrafa saçıldığı söz konusu görüntülerde görülmektedir. Van’da birçok tarihi manastır ve kilisenin de tahrip edildiği haberlerinin sıklıkla gündeme gelmesi, gerekli koruma tedbirlerin alınmadığını göstermektedir. Çünkü 2017’de de Van’da Dilkaya Höyüğü ve Ermeni Mezarlığı üzerinde tuvalet, soyunma odası ve otopark yapılmıştı. Dolayısıyla definecilik faaliyetleri ve icra makamının ilgisizliğinden dolayı Van ve çevresinde bulunan tarihi ve kültürel yapılar tahrip olmaktadır” dedi.

‘Ermeni mezarlıkları neden korunmuyor?’

Sarısaç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“*Van’da Kalecik TOKİ mevkiinde bulunan Ermeni mezarlığında yaşanan tahribatla ilgili hangi bilgiler bulunmaktadır?

*Kalecik TOKİ’de Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

*Van’da bulunan Ermeni mezarlıkları, kültürel ve inanç yapıları neden korunmamaktadır? Koruma tedbiri varsa benzer tahribatlar neden sık sık yaşanmaktadır?

*Van’da tahrip edilen mezarlık, kültür ve inanç yapılarının onarımı amacıyla herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

*Van’da çok sayıda sahipsiz Ermeni mezarlıklarını korumak için herhangi bir planınız var mıdır?

*Van’da Ermeniler tarafından yapılan manastır, kilise ve kültürel yapıların envanteri hazırlanmış mıdır?”

MA / VAN