Ersoy: Kamu kaynaklarını boşa harcayan AKP’li belediyeler soruşturulacak mı?

HDP’li Oya Ersoy, AKP’li belediyelerin UNESCO’dan aldığını iddia ettiği ödüllerin Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından verildiğinin açığa çıkması üzerine TBMM Başkanlığına “Kamu kaynaklarının boşa harcanmış olmasına ilişkin soruşturma başlatılacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

Paris’te düzenlenen ödül töreninin organizasyonunun Kent Araştırmaları Enstitüsü ile aynı adreste yer alan Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapıldığını ifade eden HDP’li Milletvekili Oya Ersoy, törene giden başkanların bu şirkete çeşitli miktarda para ödediğini belirtti. (Fotoğraf: AA / Yusuf Özcan)

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, AKP’li belediyelerin Paris’te aldıklarını iddia ettikleri UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü’nün Ankara merkezli Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından verildiğinin ortaya çıkması üzerine TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili soru ve araştırma önergesi verdi.

‘Ödülü, merkezi Ankara olan enstitü verdi’

Ersoy, AKP’li belediyelerin Paris’te UNESCO’ya ait olduğu bildirilen bir binada düzenlenen törenle “UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü” aldıklarına ilişkin sosyal medya paylaşımlarının ardından UNESCO’nun böyle bir ödül vermediğini açıkladığını ve bu ödüllerin merkezi Ankara Balgat’ta bulunan Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından verildiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Oya Ersoy, HDP’li belediyeleri kayyımlar ile ele geçirip başkanları cezaevine gönderenlerin, kendilerine halkın parası ile ödül verdiklerini ve kayyumların soygun düzeninin halkın sırtına yüklendiğini ifade ederek “Halkın parası ile halkın seçme hakkı gasp ediliyor” dedi.

‘Tören masrafları için şirkete para ödediler’

Paris’te düzenlenen ödül töreninin organizasyonunun Kent Araştırmaları Enstitüsü ile aynı adreste yer alan Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapıldığını ifade eden HDP’li Ersoy, törene giden başkanların bu şirkete çeşitli miktarda para ödediğini belirtti. Şirket yetkilileri ise yapılan açıklamada söz konusu paranın organizasyon, katılım, reklam gibi birden fazla iş kalemi için sadece törene katılan başkanlardan alındığını söylerken ödül alan belediyelerden olan Osmangazi Belediyesi’nin şirkete 106 bin liralık ödeme yaptığı öğrenildi.

‘Ödül projeleri tanıtmak için yurtdışında verildi’

Kent Araştırmaları Ensititüsü, ödül töreninin yapıldığı salonun UNESCO’ya ait olduğunu belirterek Türkiye’deki projelerin tanıtımının yapılması için ödül töreninin yurtdışında yapıldığını ifade etti.

Ödül töreni öncesinde “Şehirlerin Geleceği ve Uluslararası Örgütlerin Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesindeki Rolü” başlıklı panelde Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Şükrü Karatepe’nin de konuşmacılar arasında yer aldığı anlaşıldı.

‘Ödemeler şaibeli, kamu kaynakları israf edildi’

Oya Ersoy, salgının devam ettiği ve ekonominin giderek kötüleştiği bu günlerde belediye başkanlarının Türkiye’de bir enstitüden aldığı ödül için Paris’e gidiyor ve organizasyon şirketine çeşitli kalemler için ödeme yapıyor olmasının kamu kaynaklarının israf edilmesi ve boşa harcanması olduğunu kaydetti. Ersoy, yapılan ödemelerin proje tanıtımı için mi, ödül alabilmek için mi yapıldığının ise şaibesini koruduğunu ve bu konuya ilişkin detaylı araştırma yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘Halkın parasıyla halkın iradesi gasp edildi’

Oya Ersoy, HDP’li belediyeleri kayyımlar ile ele geçirip başkanları cezaevine gönderenlerin, manipülasyon siyasetini sürdürmek için kendilerine halkın parası ile ödül verdiklerini ve kayyumların soygun düzeninin halkın sırtına yüklendiğini ifade ederek “Halkın parası ile halkın seçme hakkı gasp ediliyor” dedi.

‘Salgın devam ederken başkanların yurtdışı seyahati riskli değil mi?’

HDP’li Oya Ersoy, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde özetle şu sorulara yanıt istedi:

Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından ödül verilen belediyeler hangileri; Hangi belediye başkanları Paris’teki törene katıldı; ödülü UNESCO’nun verdiğini söylemek kamuoyunu yanıltmak değil mi; Başkanlar ödül almak için belediye bütçesinden ne kadar ödeme yaptı; Paris’e gitmek için organizasyon şirketine ne kadar ödendi, bu paralar belediye bütçesinden mi verildi; Şükrü Karatepe törene katılmak için herhangi bir ödeme yaptı mı, yaptıysa ne kadar ve bu ödeme cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi karşılandı; Uluslararası pandemi koşullarında bu tarz bir organizasyon için belediyelerin para harcaması kamu kaynaklarının israfı değil mi; Kamu kaynaklarının boşa harcanmış olmasına ilişkin soruşturma başlatılacak mı; Salgın halen devam ederken belediye başkanlarının yurt dışına seyahat ediyor olması riskli bir durum değil mi?

Yeni1Mecra