EŞİK dünyaya seslendi: Afgan kadınları ve halkı için harekete geçin!

EŞİK Platformu, Afgan kadınları ve halkı için dünyaya seslenerek, kadın ve çocukların başta yaşam hakkı ve güvenliği olmak üzere tüm insan hakları için herkesin kendi hükümetini harekete geçirmesini istedi.

Platform, Türkiye’yi yönetenlere Taliban’ın ‘tanınacak’, ‘inanç birliği içinde’ temasta bulunacak bir yönetim olmadığını kadın ve insan hakları düşmanı köktendinci bir suç örgütü olduğunu hatırlattı.

Hayri Demir

Afganistan’daki gelişmelere ilişkin 340’ı aşkın örgütün yer aldığı Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, başta ABD olmak üzere gelişmiş, medeni, demokratik olduğunu iddia eden devletlerin, çeşitli bahanelerle yıllarca işgal ettikleri Afganistan’da yönetimi neredeyse anahtar teslim Taliban’a bıraktıkları belirtildi.

Afganistan’ın, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere tüm Afgan halkının kâbusu olan Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban yöntemleri kadar acımasız bulduklarının belirtildiği açıklamada, “Taliban’ın yeniden yönetimde olmasının, özellikle Afgan kadınları ve kız çocukları için ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz.” denildi.

‘Taliban kadınları ve kız çocuklarını burkaya hapsetti’

1990’larda ABD’nin el altından desteklediği Taliban’ın şeriat ilan ederek kadınları ve kız çocuklarını burkaya hapsettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şu bilgiler aktarıldı:

“Kadınların ve kız çocuklarının eğitim alması ve siyasete katılması engellendi, kadınların sağlık hizmetine erişimini zorlaştırdı, kamusal alanda konuşmasını, gülmesini cezalandırdı… Afganistan oje sürdüğü için parmağı kesilen, recm edilen, şeriata uygun davranmadığı için idam edilen, okula gitmek istediği için kezzapla yakılan kadınların ve kız çocuklarının ülkesi haline getirildi…

Taliban’ın 2001’de iktidardan uzaklaştırılmasından sonra, sınırlı da olsa bir değişim yaşanmaya başladı: Burka zorunluluğunun kalkması, kız çocukların eğitim hakkına kavuşması, kadın erkek eşitliği kapsamında Anayasa’da yapılan değişiklik, kadına yönelik şiddetle mücadele yasası, kadınların çalışma yasağının kaldırılması gibi… “

‘Yalnız bırakıp arkasını dönenleri lanetliyoruz’

Afgan kadınlarının yıllardır sadece erkek egemen sisteme ve eşitsizliğe karşı değil, köktendinciliğe ve işgale karşı da mücadele ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bir cinsi, fiziken ya da sosyal, ekonomik, cinsel, psikolojik olarak yok eden, hayata dair en ufak bir eylemi suç sayan, baskı, sömürü ve eziyet üzerine kurulu köktendinci erkek devletlerini, çıkarları için onlara destek verenleri, yalnız bırakıp arkasını dönenleri, oturup seyredenleri lanetliyoruz.” denildi.

‘Evde öldürülmeyi beklemesine mahkum edilmelerini kabul etmiyoruz’

Taliban eskisi gibi olmadığını göstermeye, kadınlara burkalı ama yalnız sokağa çıkma izni vereceğini açıklayarak sempati toplamaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Yeryüzünün hiçbir yerinde, hemcinslerimizin seslerini ya da diplomalarını saklamasına, artık fahiş fiyatla satılan burka satın alma telaşına düşmesine, işlerinden bir gecede atılmasına, okuldan, iş dünyasından, sokaktan ve siyasetten uzaklaştırılmasına, 15 yaşından büyük, bekar ya da dulsa bir erkeğe ‘verilmesine’, evde oturup öldürülmeyi beklemesine neden olacak bir yönetime mahkum edilmelerini kabul etmiyoruz.”

Açıklamada, pek çok uluslararası çağrıda da altı çizilen şu hususlar hatırlatıldı:

  • Afgan halkına insani destek için acil bir küresel eylem planı yaparak, yardımların ulaşması için insani yardım koridoru oluşturulmalıdır.
  • Afganistan’da bugün yaşananlarda payı olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler göçün yükünü eşit ve adil şekilde üstlenmeli, silaha ve savaşa ayrılan kaynaklar zorla yerinden edilen halklara ayrılmalıdır.
  • Kadın ve çocukların başta yaşam hakkı ve güvenliği olmak üzere tüm insan hakları için herkes kendi hükümetini harekete geçirmelidir. Ülkelerinin acil ve net tavır alması için eylemler düzenlemelidir.
  • Sivil toplum örgütleri, aktivistler, sanatçılar, akademisyenler ve insan haklarına saygılı herkesin kendi ülkelerinde Afgan kadın, çocuk ve diğer ayrımcılığa maruz bırakılan grupların güvenliği ve Taliban yönetiminin tanınmaması için mücadele etmelidir.
  • Uluslararası örgütleri, devletleri, tüm dünyadaki toplumsal muhalefeti bir bütün olarak Taliban hükümetini tanınmasına karşı durmaya ve bunun için verilen mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.

Türkiye’yi yönetenlere: Taliban bir suç örgütüdür

Açıklamada, Türkiye’yi yönetenlere ise şu hatırlatmalar yapıldı: “Taliban ‘tanınacak’, ‘inanç birliği içinde’ temasta bulunacak bir yönetim değil, kadın ve insan hakları düşmanı köktendinci bir suç örgütüdür! Bütüncül bir göçmen politikası oluşturarak, Taliban’ı değil, Taliban yönetimi altında ezilen Afgan sivillerini dikkate alan, onları ‘pazarlık nesnesi” gibi görmeyen, en temel yaşam haklarını gözeten bir yaklaşımı görmek istiyoruz.”

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’na ise “Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz” sözleriyle hangi mesajları kastettiği soruldu.

‘Afgan kadınlarının yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz’

Herkese seslenilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Afganistanlı kadınlarla beraber verilecek mücadelenin, İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanlara, etek boyuna laf edenlere, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden kadın düşmanlarına karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunun farkındayız. Afgan kadınlarının yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz. Tüm kadınları ve muhalefet güçlerini bir an önce mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz.”

Yeni1Mecra