EŞİK’ten AK’ye çağrı: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişiminin yasallığını inceleyin

EŞİK Platformu, Avrupa Konseyi’ne (AK), Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişiminin iç hukuk sistemine aykırı olduğunu belirterek, yapılan bildiriminin yasallığını ve uluslararası hukuk açısından etkilerini incelemesi için çağrıda bulundu.

Fotoğraf: MA

340’tan fazla kadın ve LGBTİ+ örgütten oluşan EŞİK Platformu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararına ilişkin Avrupa Konseyi’ne (AK) mektupla çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan girişimin, Türkiye hukuk sistemine aykırı olduğu ve Anayasa’nın ihlal ettiğinin belirtildiği çağrı mektubunda, milletlerarası anlaşmalardan çekilmenin, paralellik ilkesi gereğince, bu anlaşmaların kabul ve onayları için geçerli olan hukuki usulün aynısı ile gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.

‘Usül TBMM’den kanun çıkarılması şeklindedir’

Türkiye açısından bu usulün TBMM’den kanun çıkarılması şeklinde olduğunun kaydedildiği mektupta, böyle bir onayın olmaması durumunda yapılan çekilme bildiriminin yasal olmadığı ve 87, 90, 104’üncü maddeler başta olmak üzere birçok Anayasa maddesinin ihlal edildiğine işaret edildi.

‘Tüm insan hakları sözleşmelerinden çekilmenin önü açıldı’

Mektupta, Sözleşme’den çekilme girişiminin, Türkiye’nin Lanzarote Sözleşmesi, CEDAW ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi diğer tüm insan hakları sözleşmelerinden de çekilmesinin önünü açabileceğine dikkat çekildi.

Kararın yayınlandığı günden bu yana, sadece kadın ve LGBTİ+ örgütleri tarafından değil, muhalefet partileri, barolar, insan hakları örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri, belediyeler, üniversiteler, spor kulüpleri, farklı alanlarda çalışan sivil toplum örgütleri, holdingler, özel sektör örgütleri, akademisyenler, hukuk profesörleri ve başka bir çok örgüt ve birey tarafından gerçekleştirilen protesto eylemleri, açıklamalar, imza kampanyaları, dava girişimlerine de dikkat çekildi.

‘Toplumun İstanbul Sözleşmesine desteği net’

Mektupta, gerçekleştirilen eylemlerle toplumun İstanbul Sözleşmesi’ne olan desteğinin net kanıtları olduğu belirtilerek, bu büyük toplumsal desteğin kamuoyu araştırmalarının bulgularıyla da kanıtlandığı ve sadece yüzde 7’lik (Ağustos 2020, Konda) bir toplum kesiminin Sözleşme’ye karşı olduğu hatırlatıldı.

Avrupa Konseyi’ne uyarı

Türkiye’nin insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi için çok kritik ve tarihi bir dönüm noktasında olunduğuna vurgu yapılan mektupta, bunun uluslararası alanda ciddi etkilere de yol açabileceği konusunda Konsey uyarıldı.

Mektupta, Konsey üyesi devletlerin Avrupa Konseyi temel ilkelerine ve uluslararası insan hakları sistemine bağlığı açısından, bu girişimin muhtemel negatif etkilerinin göz ardı edilemeyeceği ifade edildi.

‘Avrupa Konseyi çekilme bildirimini incelemeden işleme aldı!’

Avrupa Konseyi’nin, Türkiye’nin Sözleşme’den çekilme bildirimini, girişimin hukuksuz olduğuna dair itirazları dikkate almaksızın hiç incelemeden işleme almış olmasının büyük şaşkınlıkla karşıladıklarının belirtildiği mektupta, Konsey’e tüm süreci gözden geçirmesi, yapılan girişimin yasallığını, bunun uluslararası hukuk ve temel haklar açısından yaratacağı olumsuz etkileri incelemesi çağrısı yapıldı.

Yeni1Mecra