EŞİK’ten Meclis’e: Bu kaçıncı komisyon!

EŞİK Platformu, TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonunun bugün ilk toplantısını yapacağını belirterek, “Sözleşmeyi ve 6284 sayılı yasayı hedefe koyan iktidar bloğu kadına karşı şiddeti araştıramaz, çözüm yolları üretemez.” dedi.

“Bu kaçıncı komisyon” diyen Platform, 25 Kasım 2014 tarihinde aynı adla kurulan komisyonun raporunun bile açıklanmadığına işaret ederek, “Çalışma raporlarının uygulanması bir yana, yayınlanmasının bile engellendiği koşullarda yeni komisyonlar kurmak kamuoyunun oyalanmasından başka bir anlam taşımıyor.” dedi.

Fotoğraf: Depo Photos

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), bugün toplanacak olan TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu’na ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, kadın cinayetlerinin hız kesmeden devam ettiği, buna karşın kadınları koruma ya da failleri durdurma amaçlı hiçbir etkili politikanın oluşturulmadığı koşullarda kadına karşı şiddet konusunun 9 Mart 2021 tarihinde kurulan bir TBMM komisyonuna havale edildiği hatırlatıldı.

Komisyonun, EŞİK’in kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin durdurulması için meclisi göreve çağırdığı kampanya sürerken kurulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Samsun’da birçok kez koruma talebinde bulunmasına rağmen sokak ortasında öldürülmeye çalışılan kadının görüntülerinin yol açtığı tepkinin de etkisiyle hemen bir Meclis araştırma komisyonu oluşturuldu.” denildi.

‘Komisyonda görev paylaşımı liyakat kriterleri çerçevesinde yapılmalı’

Adı geçen Komisyonun, bugün saat 13.30’da toplanarak görev paylaşımı yapacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Başkan, başkan vekili, sözcü ve kâtip seçilecek. Yıllardır bu komisyonların, TBMM’deki partilerin vekil sayısını oransal olarak gözeten bir görev paylaşımı yaptığını ve bunun sonucunda iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemediğini görüyoruz. Görev paylaşımının bilgi ve deneyime dayalı liyakat kriterleri çerçevesinde yapılması konusundaki önerilerimizin, içinde bulunduğumuz otoriter siyasal iklimde naif kalacağının farkındayız. Yine de daha katılımcı ve demokratik bir meclis hayalimizin ifadesi olarak bu öneriyi tekrar etmek istiyoruz.”

‘Bu kaçıncı komisyon?’

Açıklamada, “Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” adlı komisyonun bu amaçla TBMM’de kurulan kaçıncı komisyon olduğunu artık kendilerinin de sayamadığı belirtildi.

‘Yeni komisyonlar kurmak kamuoyunun oyalanması anlamanı taşıyor’

25 Kasım 2014 tarihinde aynı adla kurulan komisyonun raporunun bile açıklanmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Aynı şekilde KEFEK alt komisyonu olarak kurulan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ile ilgili komisyonun raporu da inatla yayınlanmıyor. Çalışma raporlarının uygulanması bir yana, yayınlanmasının bile engellendiği koşullarda yeni komisyonlar kurmak kamuoyunun oyalanmasından başka bir anlam taşımıyor.” denildi.

‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz!’

Açıklamada, şiddetin, ölümlerin, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü; kadın cinayetlerinin, tecavüz dahil tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterildiği koşullarda bir alarm durumu ilan ederek frenleyici politikalar ve mekanizmaların acilen devreye sokulması gerektiği belirtildi.

Ancak, siyasi iktidarın bu süreçlerde, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gibi akıl almaz girişimlerde bulunduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Biz kadınlar bu hukuksuz çekilmeyi hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve sözleşmeden vazgeçmeyeceğimizi her yerde ve her platformda ilan ettik, etmeye devam ediyoruz.” denildi.

‘Sözleşmeyi ve 6284’ü hedefe koyan iktidar bloğu kadına karşı şiddeti araştıramaz’

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış girişiminin, ilk toplantısını gerçekleştirecek olan Meclis araştırma komisyonunun meşruiyetini de tartışmaya açtığına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“AKP ve MHP’li üyelerin çoğunluğu oluşturduğu bu komisyonun çalışmalarından şiddetle mücadele bağlamında olumlu bir sonuç çıkacağına inanmak çok güçtür. Sözleşmeyi ve 6284 sayılı yasayı hedefe koyan iktidar bloğu kadına karşı şiddeti araştıramaz, çözüm yolları üretemez. Komisyonun bu koşullarda, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış girişimlerini ya da onun yerine, ‘milli’ ve ‘yerli’ gibi atıflarla hayata geçirileceği duyurulan ve hak mücadelelerinin evrenselliğini tümüyle yadsıyan Ankara Sözleşmesi ya da benzeri girişimleri meşrulaştırmaya çalışmaktan başka bir işlevi olamaz.”

Komisyona çağrı

Açıklamada, komisyona, iktidar bloğundan olan üyelerini, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme girişimlerine derhal son vermesini, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması için girişimlerde bulunması çağrısında bulunuldu.

Şiddetin nedenlerini de, çözüm yollarını da yeniden keşfediyor gibi yapmanın hiçbir gereği olmadığının belirtildiği açıklamada, “Önceki komisyonların raporlarını ve halen yürürlükte olan ilgili genelgeleri açıp okuyun. Mevzuat çerçevesindeki kazanımları hatırlamak üzere kadın örgütlerinin ve kadın mücadelesinin rehberliğinden yararlanın. Çünkü kaybedecek zamanımız yok!” denildi.

‘Gözümüzü komisyonun, TBMM’nin üzerinden ayırmayacağız’

Açıklamada, EŞİK’in kurulduğu günden beri TBMM’yi kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin durdurulması için “özel gündemli toplantı” yapmak üzere göreve çağırdığı hatırlatıldı.

Özel gündemli toplantı ile Türkiye’nin kadına karşı şiddetle mücadele yol haritasının çıkarılmasının talep edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Kadınlar olarak bu süreçlerde her türlü itiraz hakkımızı demokratik yollarla kullanacak, gözümüzü komisyonun, komisyon üyelerinin, tüm milletvekillerinin ve TBMM’nin üzerinden ayırmayacağız.” diye ifade edildi.

Yeni1Mecra