EŞİK’ten muhalefet liderlerine halkın iradesine sahip çıkma çağrısı

Kadınlar İçin Eşitlik – EŞİK Platformu, muhalefet partilerinin liderlerine İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaları için ortak basın toplantısı düzenleme çağrısında bulundu.

Platform, “İktidarın tüm işlevsizleştirme ve devre dışı bırakma politikalarına karşı en azından muhalefet partilerini Meclis’e ve Meclis’te temsil edilen halkın iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz!” dedi.

Fotoğraf: Depo Photos

Türkiye’de 340’ı aşkın örgütün yer aldığı EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararnamesiyle feshedilmesine karşı eylemlerini sürdürüyor. EŞİK, sosyal medya hesapları üzerinden muhalefet partileri HDP, DBP, İYİ Parti, CHP, TİP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, BBP, Yenilik Partisi, Demokrat Parti genel başkanlarını etiketleyerek, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ortak basın toplantısı yapmaları çağrısında bulundu.

‘Meclis’in en önemli görevlerinden biri kadına karşı şiddeti önlemek’

‘#BirArayaGelin” “#MecliseSahipÇıkın” etiketiyle yapılan açıklamada, Meclis’in en önemli görevlerinden birinin de kadına karşı şiddeti ve cinskırıma varan kadın cinayetlerini önlemek olduğu hatırlatıldı.

‘İktidar görevini yerine getirmiyorsa sorumluluk muhalefete düşüyor’

Meclisteki iktidar partilerinin bu görevi yerine getirmiyor ise, sorumluluğun muhalefet partilerine düştüğüne vurgu yapılan açıklamada, “İktidarın tüm işlevsizleştirme ve devre dışı bırakma politikalarına karşı en azından muhalefet partilerini Meclis’e ve Meclis’te temsil edilen halkın iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz! “ denildi.

‘Ancak Meclis kararıyla Sözleşme’den çıkılabilir’

İstanbul Sözleşmesi’nin Meclis’te oybirliği ile onaylandığına işaret edilen açıklamada, “Ancak toplumsal mutabakatla ve Meclis kararıyla Sözleşme’den çıkılabilir.” denildi. Açıklamada, muhalefet partilerin liderlerinden şu taleplerde bulunuldu:

  • TBMM’de siyasi liderler olarak birlikte, ortak bir basın açıklaması yaparak Sözleşme’ye sahip çıkmaya, Türkiye’yi Sözleşme’den çıkarma girişimlerinin hukuken geçersiz olduğunu ve Türkiye’nin Sözleşme’ye taraf olmaya devam ettiğini açıklamaya çağırıyoruz. 
  • Ayrıca, üyelerine, seçmenlerine ve tüm bir topluma Sözleşme’yi anlatmak ve etkin bir biçimde uygulanmasını sağlamak için partiler arası ortak bir çalışma grubu kurarak kadına karşı şiddetle mücadele programı oluşturmalarını ve uygulamalarını talep ediyoruz.

‘Her türlü desteği vermeye hazırız’

Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin durdurulması için mücadelenin sadece İstanbul Sözleşmesi’nin siyasi partiler için getirdiği bir yükümlülük olmadığına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Aynı zamanda 10, 17 ve 41. maddeleri başta olmak üzere Anayasal bir zorunluluktur. 340’ın üzerinde kadın ve LGBTİ+ örgütün ortak platformu olan EŞİK olarak tüm siyasi partileri toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadele etmeye çağırıyor, bu konuda gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz! Meclis göreve! Herkes göreve!”

Yeni1Mecra