Eşini öldüren Berber’e ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi!

Konya’da eşini av tüfeğiyle öldüren Hasan Hüseyin Berber’e, “eşi kasten öldürme” suçundan verilen müebbet hapis cezası “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleriyle 20 yıla düşürüldü.

Konya’da eşini av tüfeğiyle öldüren Hasan Hüseyin Berber’in yargılanmasına Konya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya, Hasan Hüseyin Berber (53), avukatı ve oğlu katıldı. Duruşmada, tanık olarak sanığın kardeşi Y. Berber dinlendi. Sanık Berber de olay nedeniyle pişman olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

‘İyi hal’ ve ‘haksız tahrik’ indirimi yapıldı

İddia makamı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Berber’in eşi kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, maktulün, eşinin uyarılarına rağmen Mehmet İ. ile görüşmeye devam ettiği gerekçesiyle cezada “haksız tahrik” indiriminin uygulanmasını istedi. 

Mahkeme heyeti, sanık Berber’i “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Heyet cezayı, “haksız tahrik” indirimiyle 24 yıla, “iyi hal” indirimiyle de 20 yıla indirdi. 

Ne olmuştu?

Karatay ilçesi Saraçoğlu Mahallesi Hanefi Sokak’ta, 22 Mart 2019’da, evlerinde tartıştığı eşi Müslime Berber’i av tüfeğiyle vuran Hasan Hüseyin Berber, daha sonra intihar girişiminde bulunmuştu.

Müslime Berber olay yerinde hayatını kaybetmiş, kendisini silahla çenesinden yaralayan Berber ise sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye kaldırılmıştı.

Berber hakkında “eşi kasten öldürme” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Kaynak: AA