Eski ABD Başkanı Obama: Trump sadece kendisini düşünüyor

Eski ABD Başkanı Obama, Demokrat Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşmada ABD Başkanı Trump’ın sadece kendisi için çalıştığını ve ülkeye zarar verdiğini belirtti.

Eski ABD Başkanı Baracak Obama ve Demokrat Parti adayı Joe Biden

ABD’da 3 Kasım’da yapılacak 59. başkanlık seçimleri öncesinde düzenlenen 4 günlük Demokrat Parti Kurultayının 3’üncü gününde, eski ABD Başkan Barack Obama ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gibi isimler konuşma yaptı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilen kurultayda konuşmalar da video konferans yöntemiyle yapıldı.

Obama, Trump’a yüklendi

Kurultayda, Obama’nın Trump’a yüklendiği konuşma medyada yoğun ilgi çekti. Trump’ın ülkeyi değil sadece kendisini düşündüğünü belirten Obama, Trump’ı kastederek, “Hiçbir zaman kendini vazifesine vermedi çünkü veremezdi. 4 yıl boyunca iş üretmek, ortak bir zemin bulmak, kendisinden ve arkadaşlarından başkalarına yardım etmek için hiçbir şey yapmadı. Eğer empati ve tevazu arıyorsanız işte o Joe’dur.” ifadelerini kullandı.

Clinton da video olarak yayınlanan konuşmasında Demokrat seçmenleri Trump’a karşı oy kullanmaya davet etti.

Öte yandan Biden tarafından partinin başkan yardımcılığı adaylığına gösterilen Kamala Harris de yaptığı konuşmayla adaylığı resmen kabul ettiğini açıkladı.

Trump, twitterdan kurultayı eleştirdi

Kurultaya ilişkin Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Trump ise kurultayı eleştirdi ve Obama’nın Biden’ı neden çok geç bir zamanda desteklediğini sorguladı.

Biden’in bugün başkan adaylığını kabul etmesi bekleniyor

Biden’ın, bugünkü son konuşmaların ardından Delaware’deki evinden yapacağı konuşmayla başkan adaylığını kabul etmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçi Partinin de yine Covid-19 salgınından dolayı sanal ortamda gerçekleştireceği kongre sonrasında Trump’ın, başkan adayı olarak 27 Ağustos’ta resmen ilan edilmesi bekleniyor.

ABD’de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020 Salı günü gerçekleştirilecek.

AA – WASHINGTON