Eski başbakanlardan Akbulut için tören düzenlendi

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut (86) Meclis’te düzenlenen törenin ardından Devlet Mezarlığı’nda defnedildi.

TBMM Şeref Kapısı merdivenleri önündeki törene, Akbulut’un ailesi ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, bakanlar ve bazı eski bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri ile Meclis personeli katıldı.

Cenaze töreninde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akbulut’un, uzun devlet ve siyaset hayatında, birçok önemli ve en üst düzeyde görevler ifa ettiğini, ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu söyleyerek kendisine Allah’tan rahmet diledi.

Şentop, siyasette sivilleşme çabalarının yaşandığı 1980’li yıllarda Turgut Özal’ın en yakın yol arkadaşları arasında yer alan Yıldırım Akbulut’un her siyasiye nasip olmayacak büyük ve önemli görevlerde bulunduğunu dile getirdi.

Cenaze töreninde konuşan Yıldırım Akbulut’un damadı İsmail Kırca, Akbulut’un yanında olmaktan her zaman mutluluk duyduklarını, kendisine minnettar olduklarını söyledi.

Devlet Mezarlığında defnedildi

Saygı duruşunun ardından Akbulut için dua edildi. Daha sonra Akbulut’un Türk bayrağına sarılı cenazesi, askerlerin omzunda top arabasına taşındı. Askerler tarafından top arabasından cenaze aracına alınan Akbulut’un cenazesi Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Akbulut’un özgeçmişi

Erzincan’da 15 Kasım 1935’te dünyaya gelen Akbulut, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip serbest avukatlık yaptı. Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulundu.

Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan ve 1983’teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM’ye giren Akbulut, 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

1987’deki genel seçimde yeniden milletvekili olan Akbulut, TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989’a kadar sürdürdü. Turgut Özal’ın 1989’da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut’un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

2002’de TBMM’ye veda etti

Akbulut, 15 Haziran 1991’de gerçekleştirilen ANAP Kongresi’nde Genel Başkanlığa Mesut Yılmaz’ın seçilmesinin ardından genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı. Bu süreçten sonra siyasi çalışmalarına devam eden Akbulut, 18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 2000’e kadar sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan ancak adaylığını 2. turun ardından geri çeken Akbulut, 2002’de ANAP’tan istifa ederek Doğru Yol Partisi’nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu. Akbulut, DYP’nin barajı geçememesi nedeniyle TBMM’ye veda etti.

Kaynak: AA