Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz bir süredir tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında hayatını kaybetti.

Eski Başbakan Mesut Yılmaz Fotoğraf: Arşiv/AA

İstanbul Şişli’deki Florence Nightingale Hastanesi’nde tedavi gören eski başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Yılmaz’ın tedavi gördüğü hastanenin başhekimi Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarından Sayın Ahmet Mesut Yılmaz, yaklaşık 2 yıldır akciğer kanseri ve sonrasında gelişen tıbbi durumlar nedeniyle sürdürdüğü mücadelesine bugün itibarıyla yenik düşmüş ve Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kederli ailesine ve sevenlerine sabır dileriz, Türk milletinin başı sağ olsun.”

Mesut Yılmaz’ın Özgeçmişi

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, 23 Mart 2018’de Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i makamında ziyaret etti. (Arşiv/AA)

Ahmet Mesut Yılmaz, 6 Kasım 1947’de İstanbul’da doğdu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. Almanya Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisans çalışması yaptı. Özel sektörde yönetici olarak çalıştı, sanayi sektöründe görev yaptı.

1983 yılında Anavatan Partisi’nde kurucu üye olan Yılmaz, Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcısı oldu. Yılmaz’ın Almanca ve İngilizce dillerinde iki eseri yayınlandı.

Mesut Yılmaz, 17, 18, 19, 20 ve 21. dönemde Rize milletvekili. 45. hükümette devlet bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, 46 ve 47. hükümetlerde Dışişleri Bakanlığı, 48, 53 ve 55. hükümetlerde başbakanlık, 57. hükümette devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Yılmaz, 1991 ile 2002 tarihleri arasında Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yaptı. Evli ve biri 2017’de vefat eden 2 çocuğu olan Yılmaz, 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçirmişti.

AA – İSTANBUL