Eski Belediye Eşbaşkanı Covid-19 tanısının ardından tahliye edildi

Görevden alındıktan sonra tutuklanan HDP’li Mazıdağ Belediyesi Eşbaşkanı Özaydın, koronavirüs (Covid-19) tanısı nedeniyle yapılan tahliye başvurusunun ardından serbest bırakıldı.

Görevden alınan Mazıdağ Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın – MA

Görevden alınarak yerine kayyım atanan daha sonra tutuklanan Mazıdağ Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Mardin E Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Özaydın, Mardin Devlet Hastanesi’nde muayene edilmesinin ardından “Yüksek şüphe” ile koronavirüs (Covid-19) tanısı konularak karantina altına alındı.

Bunun üzerine Özaydın’ın avukatları Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne tahliye başvurusunda bulundu. Mahkeme, Covid-19 tanısı konulan Özaydın’ın cezaevine gönderilmesi durumunda büyük risk oluşacağı gerekçesiyle adli kontrol ve konutunu terk etmeme şartı ile tahliyesine karar verdi.

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özaydın’ın yaklaşık 20 gün önce astım ve panik atak rahatsızlığı nedeniyle Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve ardından Tarsus Cezaevi’nde ayrı bir koğuşa alındığı öğrenilmişti. Özaydın, avukatlarının başvurusu üzerine sağlık nedenleriyle Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmişti. Özaydın’ın koronavirüs şüphesiyle Mardin Devlet Hastanesi’nde 3 gün karantina altında tutulduğu ortaya çıkmıştı.