Eski bürokrat Veysel Filiz’e ilişkin iddialar Meclis gündeminde

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a eski bürokrat Veysel Filiz’in “Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 100 kilo eroinle yakalandığı ve bu nedenle tutuklandığı doğru mudur?” diye sordu.

Filiz’in aracında uyuşturucu maddeyi yakalayan ekibe baskı yapıldığı iddialarına değinen Oluç, Oktay’a ekibin bugünkü durumunu da sordu.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç Fotoğraf: MA

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan eski bürokrat Veysel Filiz’e ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri, aynı zamanda Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMİSCO) Sözcüsü ve Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Veysel Filiz’in, 8 Aralık 2020’de ailesinin de içinde bulunduğu araçla Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda piyasa değeri 5 milyon Euro, yani o günkü kurla yaklaşık 49 milyon 372 bin Türk Lirası olan 100 kilo eroinle yakalandığına ilişkin haberlerin basında yoğun şekilde yer aldığı hatırlatıldı.

‘Basın müşaviri olarak görev yaptı işsizlik parası aldı’

Uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Filiz’in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası “yolsuzluk” ve “zimmete para geçirme” sebebiyle Basın Müşavirliği’nden ihraç edildiğinin belirtildiği önergede, “Ayrıca Brüksel’de ‘basın müşaviri’ olarak görev yapmasına rağmen, Strasbourg’dan ‘işsizlik parası’ aldığı gerekçesiyle de yargılandığı açığa çıkmıştır.” denildi.

Önergede, şu iddiaya da yer verildi: “Hakkında bu suçlamalar bulunan ve iktidarın üst düzey bürokratları olan Yozgatlı hemşerileriyle yan yana fotoğrafları olan Veysel Filiz’in Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik’le iş ortaklığı yaptığı ve eski diplomat kimliğinden dolayı arabasının aranmayacağını bildiğinden söz konusu 100 kilo eroinin Levant Group’a ait ofisten arabaya yüklendiği iddia edilmektedir.”

Bilgi sızmaması için talimat verildiği iddiası

Tüm bu bilgilerin basında yer almasıyla birlikte uyuşturucu olayının duyulmaması ve basına bilgi sızmaması için talimat verildiğinin de iddia edildiğinin belirtildiği önergede, şunlar kaydedildi:

“Zira olayın basında yer almasından kısa süre sonra ilgili haberlere yayın yasağı getirilmiştir. Ayrıca sınır kapısında Filiz’in aracında uyuşturucu maddeyi yakalayan ekibin baskı altında olduğu ve çalışanların farklı birimlerde görevlendirileceği iddiası da gündemde yerini korumaktadır.” Önergede Oktay’ın yanıtlamasını istenen sorular şöyle;

  • Basında yer aldığı haliyle Eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz’in, 8 Aralık 2020’de Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 100 kilo eroinle yakalandığı ve bu nedenle tutuklandığı doğru mudur?
  • Filiz’in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası “yolsuzluk” ve “zimmete para geçirme” suçlamalarından mesleğinden ihraç edildiği ve yargılandığı doğru mudur, doğru ise bu yargılamaların akıbeti ne durumdadır?
  • Veysel Filiz’in başta uyuşturucu ticareti olmak üzere Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik’le iş ortaklığı yaptığı yönündeki iddialar doğru mudur, Genel Sekreter Celal Faik hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda eski diplomat Veysel Filiz’in aracında uyuşturucu maddeyi yakalayan ekibin bugünkü durumu nedir?
  • Veysel Filiz’in sınır kapısında aracında 100 kilo eroinle yakalandığına ilişkin haberlere erişim engelinin getirilmesinin gerekçesi nedir?
  • Eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz’in dışında, uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk ve zimmete para geçirme gibi suçlamalardan yargılanan diplomat var mıdır, varsa sayıları kaçtır, ilgililer hakkındaki adli süreçler hangi aşamadadır?

Yeni1Mecra