Eski İBB yöneticisi Şişli hakkında 9 yıla kadar hapis istemi

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şişli hakkında, İSMEK’in kadın çalışanlarına aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandığı iddiasıyla 9 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli hakkında İBB’ye bağlı İSMEK’in kadın çalışanlarına aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandığı iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca tamamlanan soruşturmanın ardından iddianame hazırlandı. İddianamede, 19 kadın ”mağdur”, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da ”katılan” sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, Şişli hakkında “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” iddiasıyla 3 yıldan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Başsavcılıkça onaylanan iddianame, İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Öte yandan, hakkında suç duyurusunda bulunulan Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) Müdürü Erkan Duyar’ın görevde olduğu gerekçesiyle İstanbul Valiliğinden soruşturma izni istendiği ve bu nedenle dosyasının ayrıldığı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Şişli’nin bir toplantıda İSMEK bölge sorumlusu kadınlara hakaret ettiği, aşağılayıcı sözler söylediği ve ardından çalışanların işlerine son verdiği iddia edilmişti.

Bu iddiaların basında yer almasının ardından, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konunun soruşturulması için müfettiş görevlendirirken, İSMEK bölge sorumlusu kadınlar da Şişli ve HBÖ Müdürü Erkan Duyar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunu işleme koyan Başsavcılık Şişli ve Duyar hakkında soruşturma başlatmış, ifadeleri alınan 19 kişi, sorumlu yöneticilerden şikayetçi olduklarını bildirmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, 10 Şubat’ta gerçekleştirilen Belediye Meclis Toplantısında Şişli’nin kendi talebiyle soruşturma sonuna kadar görevinden istifa ettiğini belirtmişti. Şişli de istifa dilekçesinde “Soruşturmanın selameti” için görevinden uzaklaştırılmasını isteyerek şunları belirtmişti:

“Tarafımı ve kurumumu hedef alan asılsız iftiraların kamuoyu oluşturma çabalarıyla, belediyemizin kurumsal kimliğini yıpratma çabalarının boşa çıkarılması ve masumiyetimin kanıtlanması için 3 Şubat 2020 tarihinde tarafıma soruşturma açılmasını talep etmiş bulunmaktayım. İş bu soruşturmanın selameti açısından, soruşturma süresince görevimden uzaklaştırılmam hususunu tensiplerinizi arz derim.”