Eski SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Oruç tahliye edildi

Eski SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Recep Oruç, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Eski SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Recep Oruç

Diyarbakır’da 22 Temmuz’dan bu yana tutuklu bulunan eski Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Recep Oruç’un yargılanmasına başlandı. Avukatların yokluğunda Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Oruç, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı.

Duruşmayı HDP milletvekilleri Remziye Tosun, İmam Taşçıer ile SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken ile Oruç’un ailesi izledi.

‘Eylemler sendikal faaliyetlerdir’ 

Kendisine yöneltilen suçlamaların suç teşkil etmediğini söyleyen Oruç, katıldığı eylemlere kimsenin talimatı olmadan katıldığını, eylemlerin sendikal faaliyet olduğunu ve sendika tüzüğünde yer aldığını belirtti. Katıldığı eylemlerin Anayasa ve yasalarca güvence altına alınan “düşünce ve ifade özgürlüğü” kapsamında olduğunu dile getiren Oruç, 22 Temmuz’dan beri tutuklu olduğunu hatırlatarak tahliyesini talep etti.

İddia makamı, Oruç’un tutukluluğunun devamı yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ise, Oruç’un tutuklu bulunduğu süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme tahliye kararı verdi

Oruç, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delege listesinde isminin bulunması, sendikal eylemleri talimat alarak yaptırdığı ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle yargılanıyor.

MA – DİYARBAKIR