Euronews’ün ‘Çin’de vahşi hayvan pazarı yeniden açıldı’ haberine yalanlama

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Euronews’ün “Çin’de vahşi hayvan pazarı yeniden açıldı” haberini yalanlayarak, ön yargı dolu ve hiçbir dayanağı olmayan söz konusu haberin kaldırılmasını istedi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Euronews Türkçe’nin DailyMail’e dayandırdığı “Çin’de vahşi hayvan pazarı yeniden açıldı” haberine yönelik yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 24 Şubat’ta Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin “Vahşi Hayvanların Yenilmesi ile ilgili Kötü Alışkanlıkların Kaldırılması ve Halkın Can Güvenliği ve Sağlığının Garanti Altına Alınmasına Dair” kararını kabul ettiği hatırlatıldı.

‘Haberin kaynağında ciddi sorun var’

Büyükelçiliğin durumu teyit etmesi sonucunda Euronews’ün haberinde bahsedilen “sözde basın organı DailMail’in” Çin’de temsilciliği olmadığının belirtildiği açıklamada, Çin’e herhangi bir basın mensubu göndermediği, haberde adı geçen Mete Sohtaoğlu’nun da hiçbir basın organının Çin temsilcisi olmadığının ortaya çıktığı kaydedildi.

Şu an Türkiye’den Anadolu Ajansı ve TRT Çin’e basın mensubu gönderdiğinin ifade edildiği açıklamada, söz konusu haberin kaynağında ciddi sorun olduğunun dikkate alınması uyarısı yapıldı.

‘Fotoğrafın Çin’de çekilmediği anlaşıldı’

Euronews’ün haberinde yer alan fotoğrafın altındaki dipnottan net bir şekilde 2017 yılında çekildiğinin belirtildiği açıklamada, fotoğrafın Çin’de çekilmediğinin anlaşıldığına işaret edildi.

‘Euronews’ün Çin’i karalamasını, okuyucuyu yanıltmasını kınıyoruz’

Açıklamada, “Euronews’ün kaynağı net olmayan haberleri keyfi bir şekilde aktarmasını, özellikle başka bir ülkeye ait bir fotoğrafı kullanarak okuyucuları yanıltmasını ve Çin’i karalamasını kınıyoruz. Umarız Euronews profesyonelliğin gereğini yerine getirir ve haberciliğin kırmızı çizgisini aşmaz.” denildi.

Haberin kaldırılması talep edildi

Açıklamada, Euronews’ün bir an önce ön yargı dolu ve hiçbir dayanağı olmayan söz konusu haberi ortadan kaldırması, haber ile fotoğrafın yarattığı olumsuz etkilerin yok edilmesi için somut tedbirler alması talep edildi.

Doğrulanmamış haberlere inanmama çağrısı

Açıklamada, insanlara da doğru ve yalan haberlerin birbirinden ayırt edilmesine dikkat etmeleri ve doğrulanmamış haberlere inanmamaları ve bunları aktarmamaları çağrısı yapıldı. Açıklamada, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin vahşi hayvanların yenilmemesine ilişkin aldığı karar ise ek olarak paylaşıldı.