Ev-Eksen sendika hakkını kazandı

Ev-Eksen Çalışanları Sendikası, 10 yıl boyunca çalışma işkolu statüsünün tanınmasına ilişkin verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası (Ev-Eksen) Yönetim Kurulu, yaklaşık 10 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinin sonunda Ev-eksenli çalışmanın işkolu statüsünde tanınmasının yolunun açıldığını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, güvencesiz çalışanları örgütleyen tüm emek örgütlenmeleri için ön açıcı bir karar niteliği taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, 10 Kasım 2009’da kurulan Ev-eksen’in üye kayıt işlemleri için gerekli olan sicil numarasını vermesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdindeki tüm girişimlerin sonuçsuz kalmasıyla birlikte, 14 Ekim 2010’da sicil numarası verilmesi talebiyle Bakanlığın olumsuz cevap vermesi üzerine hukuk mücadelesinin başladığı belirtildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ivedilikle Danıştay kararının gereğini yerine getirmesini talep edileceği dile getirilen açıklamada, “Ev-eksenli çalışma ayrı bir işkolu olarak belirlendiğinde, şu anda ülkemizde ev-eksenli çalışanları örgütleyen tek sendika olarak Ev-Eksen’in bu işkolunda faaliyet gösteren bir sendika olduğu tescil edilecektir. Bu da en güvencesiz, en yoksul işçi kesimlerinden biri olan biz ev-eksenli çalışanların hak mücadelesinde çok önemli bir kazanım demek” denildi.

‘Tüm emekçiler için önemli kazanım’

Ev-eksenli çalışmanın dünyada ve Türkiye’de düşük ücretlerle, kötü koşullarda çalışılan, esnek çalışma saatlerinin olduğu ve çoğu zaman işsiz kalınması, hiçbir sosyal hakka sahip olunmayan çalışma biçimi olarak belirtildi.

Pandemi koşullarında ücret ya da sosyal hakların adının dahi anılmadığını, ev-eksenli çalışan kadınların durumdan daha olumsuz yönde etkilendiği vurgulanan açıklamada, pandemi sürecinde kadına yönelik erkek şiddetinde ciddi artış görüldüğü ifade edildi.

Tüm güvencesiz çalışanların hak talebi için birlik olmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunun altı çizilen açıklamada, “Şu anda ülkemizde ev-eksenli çalışanları örgütleyen tek sendika olan Ev-Eksen’in önünü açması, ev-eksenli çalışanların örgütlenme mücadelesine ciddi bir ivme sağlaması, başta kadın işçiler olmak üzere tüm emekçiler için önemli bir kazanım olacaktır” belirtildi.