Ev kadınlarının emeklilik hakkı için kanun teklifi

HDP’li Kemalbay, bakıma muhtaç kişilere bakanların tamamına sosyal hak olarak ücret verilmesi ve tüm ev kadınlarının sigortalarının yapılarak emeklilik hakkına kavuşması amacıyla kanun teklifi verdi.

HABER MERKEZİ – HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, ev içinde bakıma muhtaç kişilere bakan yurttaşların bir kısmına sağlanan şartlı yardımlar yerine, tamamına sosyal bir hak olarak ücret verilmesi ve tüm ev kadınlarının sigortalarının yapılarak emeklilik hakkına kavuşması amacıyla Meclis’e kanun teklifinde bulundu.

Kemalbay verdiği kanun teklifinde, cinsiyetçi iş bölümüne bağlı olarak ‘ev kadınlarının’ sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Kadınların verilen ücretlerin düşüklüğü, işlerin eğreti olması, kreş ve bakım hizmetlerine erişemediğini belirten Kemalbay, “Çocuklara, bakıma muhtaç yaşlı, hasta, engelli bireylere bakmaya mecbur kılmaktadır” dedi.

‘Kadınlar bütün ailenin yükünü sırtlamıştır’

Kadınların evi çekip çevirirken bütün ailenin yükünü sırtlandığını belirten Kemalbay, temizlik, yemek, çocukların eğitimi, alışveriş, bakım hizmetine her gün yeniden bütün aşamalarını yerine getirdiğini belirtti. Ev kadınlarının emeklerinin bir karşılığı olmadığına dikkat çeken Kemalbay, sosyal güvenlik haklarının ya olmadığını ya da “Kocaya veya babaya bağımlı” olarak bulunduğunu kaydetti. Kemalbay, eşi işsiz ya da güvencesiz ev kadının da sosyal güvenlik haklarının bulunmadığını belirtti.

‘Ev içi şiddet de ev kadınları karşı karşıya kalıyor’

Kemalbay, ev içi şiddet de ev kadınlarının karşı karşıya bulunduğu en ciddi tehlikelerden olduğunu ifade etti. Kemalbay, “Türkiye’de her gün en az bir kadın erkek şiddeti ile yaşamını yitirmektedir. Bunların önemli bir bölümü eş ya da birinci derece akrabalarından yani ev içi şiddetten kaynaklanmaktadır.” dedi.

İş yasasına göre haftada çalışma süresinin 45 saat olduğunu hatırlatan Kemalbay, “Kadınların ev içi mesaisinin uzunluğuyla kıyasladığımızda kadınların ne kadar büyük bir karşılıksız emek harcadığını görebiliriz.” dedi. Kemalbay, bakım hizmetinde bulunan kişilerin bir kısmına şarta bağlı evde bakım yardımı adı altında ödeme yapıldığına dikkat çekti. “Bu da hükümet tarafından kadınlara bir mükâfatmış gibi sunuluyor.” diyen Kemalbay, yardımların kadınları bir nebze rahatlatsa da hayatlarında kalıcı bir iyileşme yaratmadığını belirtti.

‘Kadınlar yardım değil hak talep etmektedir’

Kemalbay, kadınlara yardım değil, sosyal, ekonomik, siyasal haklarına cinsiyetçiliğe maruz kalmadan erişme ve kullanma imkânları verilmesi gerektiğini belirtti. “Kadınlar yardım değil hak talep etmektedir.” diyen Kemalbay, evde bakım yardımı aylığı yerine iş kanunu çerçevesinde ücret ödenmesi için Bakanlığın acilen elini taşın altına koymasını istedi.

‘Kapatılan kadın kurumları kadınlara iade edilmeli’

Kemalbay, kayyım atanan yerel yönetimlerin demokrasinin gereği olarak seçilmişlere iade edilmesini isteyerek, kapatılan kadın kurumlarının da kadınlara iade edilmesini istedi. Kemalbay, “Kayyım ilk icraatları olarak belediyelerin açtığı sosyal tesisleri, kreşleri, bakım birimlerini, çamaşırhaneleri kapatması. Kadınlara bugüne kadar ağır bedeller ödetmiştir.” dedi. Kemalbay, bu hukuksuz uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Kemalbay, evde bakım işinin 24 saat süren son derece ağır, yıpratıcı bir kişinin üstesinden gelemeyeceği bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Kemalbay, bakım hizmetlerinin tüm yurttaşlara kamusal bir hizmet olarak sunacak yapısal düzenlemelere geçilmesini istedi.

Kemalbay, yoksulluğu aşmak, kadınların görünmeyen emeğini görmek, kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik hayata eşit katılımını sağlayıncaya kadar şu taleplerde bulundu:

•Ev içinde bakıma muhtaç kişilere bakan yurttaşların tamamına sosyal bir hak olarak ücret ve sosyal güvenlik hakları verilmelidir.

•Tüm ev kadınlarının sigortalanması ve emeklilik hakkına kavuşması sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak sağlanmalıdır.