‘Evde kal’ çağrısı yapan HDP Milletvekili Remziye Tosun hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “Evde Kal” çağrısı yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı.

Remziye Tosun

Başsavcılık, HDP’lilerin Diyarbakır’ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yaptırdığı anonsta kullanılan bazı ifadeler nedeniyle milletvekili Tosun ile anonsu yapan kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi uyarınca soruşturma başlattı.

Remziye Tosun ile anons yapan kişiler hakkında da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatılırken, ayrıca anons yapan kişi için de gözaltı kararı verildi.

Tosun’un Kürtçe çağrısı şöyle

İşte Remziye Tosun’un hem Kürtçe hem Türkçe yaptığı anonsun metni:

“Değerli halkımız, HDP Gençlik Meclisi olarak size sesleniyoruz.

Biliyorsunuz ki Korona virüsü tüm dünyaya yayıldı. Bu virüs insandan insana geçiyor ve çok hızlı bir şekilde bulaşıyor. Hapşırmayla ve temasla yayılabiliyor.

Hükümet halk sağlığı için yeterli tedbir almıyor. Biz halk olarak birbirimizi ve sevdiklerimizi korumalı ve partimizin çağrılarını esas almalıyız.

Ellerimizi su ve sabunla bolca yıkamalıyız. Sık sık kolonya ya da dezenfektan kullanmalıyız. Bir birimize temas etmemeli, sarılmamalı ve hapşırırken peçeteye hapşırmalıyız.

Lütfen evde kalalım. Ve birbirimizin ölümüne sebep olmayalım.”

Milletvekili Remziye Tosun’un da yer aldığı HDP’liler, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yaya dolaşarak hoparlörle mahalle sakinlerine salgın nedeniyle evde kalmaları için bu çağrılarda bulunmuş, söz konusu faaliyete ilişkin görüntüler sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı.

Ak Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Cemile Taşdemir söz konusu videoyu paylaşarak şunları söylemişti: HDP’li Remziye Tosun, Diyarbakır’da megafonla mahalle mahalle gezip kürtçe “Bu devlet kürtleri ölüme terk ediyor onun için tedbir almıyor.” diye anons yapıyor. Hem bu ülkenin parasını alın, rahat rahat yaşayın hem de nankörlük yapın

Baydemir de Kürtçe halka seslendi

HDP Urfa Milletvekili iken dokunulmazlığı kaldırılan ve ceza verilen Osman Baydemir de yurt dışından Kürtçe yurttaşlara seslenerek evden çıkılmamasını istedi.