Evrensel Gazetesi Yazarı Karataş’a 10,5 yıl hapis cezası

Evrensel Gazetesi Yazarı Yusuf Karataş’a, katıldığı panel, çalıştay gibi etkinlikler gerekçe gösterilerek hakkında açılan davadan 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Evrensel Gazetesi Yazarı Yusuf Karataş

Evrensel Gazetesi Yazarı ve Emek Partisi MYK Üyesi Yusuf Karataş’ın katıldığı panel ve çalıştaylar gerekçe gösterilerek hakkında “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Karataş katılmazken avukatları hazır bulundu. Avukatlar, mütalaanın yeniden değerlendirilmek üzere savcılığa gönderilmesini talep etti. Ancak mahkeme avukatların bu talebini reddetti. Karataş’ın avukatları, mütalaada “örgüt üyeliğine” dair hiçbir somut delilin bulunmadığına vurgu yaparak, müvekkillerinin beraatını talep etti.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Karataş’a “örgüt üyesi olmak” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Mahkeme, ayrıca Karataş hakkındaki adli kontrolün devamına karar verdi.

‘Ortada bir örgüt varsa o da EMEP’tir’

Daha önce yaptığı savunmasında, katıldığı DTK toplantılarının suç olarak iddianamede yer almasına ilişkin, DTK ‘ya 2011 yılından sonra yöneticisi olduğu Emek Partisini temsilen katıldığını söylemişti. 2007 yılında faaliyete başlayan DTK’nın bir kitle örgütü olduğunu, iktidar partisinin milletvekili ve yöneticilerinin de kuruluş sürecinde görev aldığını, toplantılara katıldığını hatırlatmıştı.

İddianamede “telefon ve tape kayıtları” ile ilgili yöneltilen suçlamalara da yanıt veren Karataş, “Bu görüşmeler EMEP’li arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerdir. Ortada bir örgüt varsa o da EMEP’tir” demişti.

Kaynak: Evrensel Gazetesi