Evrensel Gazetesi’nden Polat ve Kınacı ifadeye çağrıldı

Evrensel Gazetesi Yayın Yönetmeni Polat ve Yazı İşleri Müdürü Kınacı, gazetelerinde yayımlanan Ragıp Zarakolu’nun yazısı nedeniyle emniyete ifade vermeye çağrıldı.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre; Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü Kamu Güvenliği Büro Amirliği tarafından ifade vermeye çağrıldı. Gazeteciler Polat ve Kınacı’nın, Ragıp Zarakolu’nun Artı Gerçek ve Evrensel’de yayımlanan “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Polat: Yazıda darbeyi destekleyen tek bir cümle yok

Gazeteci Polat da, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yazarımız Ragıp Zarakolu’nun Evrensel ile Artı Gerçek’te aynı anda yayımlanan ve darbeyi destekleyen içerikte tek bir cümlesi olmayan yazısı ile ilgili Yazı İşleri Müdürümüz Görkem Kınacı ve ben Emniyet’e ifadeye çağrıldık. Avukatımız ile Perşembe günü gideceğiz.” dedi.

Ne olmuştu?

Ragıp Zarakolu’nun “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı Artı Gerçek ve Evrensel’de yayımlandı. Zarakolu’nun yazısı Artı Gerçek’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adnan Menderes’in fotoğrafıyla yayımlandı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Zarakolu hakkında “darbecilik” iddiasında bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Zarakolu hakkında “darbe mesajı vererek Anayasal düzeni hedef almak” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Zarakolu iddiaları yalanlayarak, yazısının darbe karşıtı bir içeriğe sahip olduğunu belirterek, “Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti” dedi.