Fabrikalara özel çalışma izni… Birleşik Metal İş Sendikası bakanlığa başvurdu

Kocaeli Darıca’da kaymakamlık iki sanayi tesisine sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonunda özel çalışma izni verdi.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası Kocaeli, İstanbul, Bursa, İzmir gibi kentlerde genelgeye aykırı olarak çalışma izni verilen fabrikalar için bakanlığa başvurdu.

Sendika, “İşçilerin yaşamını hiçe sayan bu dayatma, mantığa, bilime ve vicdana aykırıdır” diyerek sosyal medyada #işlerdurdurulsun etiketi açtı.

Kroman Çelik Fabrikası’nda 700 kadar işçi çalışıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta ikinci kez hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde fabrikalara özel izinler verildi. Bu nedenle işçiler hafta sonu çalışmak zorunda bırakıldı.

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla hükümet ikinci kez 48 saat süreyle sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ankara, İstanbul, İzmir gibi 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı boyunca fırın, eczane ve sağlık kuruluşu gibi çok zorunlu yerler açık kalacak.

Ancak Kocali’nin Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Kroman Çelik Sanayi şirketi ile Sarkuysan Elektrolitik Sanayi fabrikalarına hafta sonu çalışma izni verdi. Kaymakam Karaman, fabrikaların talebi üzerine hem Kocaeli İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden görüş istedi hem de kaymakamlık olarak görüş oluşturdu ve bunlara dayanarak çalışma izni verdi. Bu iki fabrikada en az 1200 işçi çalışıyor.

Sarkuysan Elektrolitik Sanayi Fabrikası’nda 500 işçi çalışıyor.

Başka fabrikalar da var

İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi illerde faaliyet yürüten pek çok sanayi tesisine sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde çalışma izni verildi.

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası, izin verilen fabrikalar arasında Stow İzmit Üretim A.Ş, Tata Steel İstanbul Metal Sanayi şirketi, Omco İstanbul Kalıp şirketi, General Elektrik gibi işletmeleri saydı. Bu fabrikalarda binlerce kişi çalıştığı bildirildi.

‘Açık kalması gereken fabrikalar değil’

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası, çalışma izni verilen fabrikaların sokağa çıkma yasağına ilişkin genelgedeki “açık kalması gereken istisnai fabrikalar” olmadığına dikkat çekti ve bu durumu Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti.

#işlerdurdurulsun

Birleşik Metal İşçileri Sendikası “Hafta sonu sokağa çıkma yasağı koyuluyor, özel izinle fabrikalar muaf tutuluyor, işçilerin çalışmasına izin veriliyor. İşçilerin yaşamını hiçe sayan bu dayatma, mantığa, bilime ve vicdana aykırıdır” açıklaması yaptı.

Sendika, zorunlu ve acil işler dışında işlerin durdurulmasını talep etti ve sosyal medya üzerinden #işlerdurdurulsun etiketi oluşturdu.