Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitterda kış aylarının yaklaşması ve koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu, maske takma ve sıkı giyinme mesajı iletti.

Fahrettin Koca’nın twitter’da paylaştığı görsellerden biri

Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili “Havalar soğudu. Koronavirüs‘ün daha ziyade burun yoluyla bulaştığı netlik kazandı” uyarısında bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske kullanımına ilişkin sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu.

Bakan Koca, “Havalar soğudu. Maskeyi kuralına göre, ağzı ve burnu bütünüyle kapatacak şekilde takmak, sizi hem COVID-19’a yakalanma riskinden hem de mevsimsel gripten korur. Görünürde maske takıp, burnunuzu açıkta bırakmayın. Koronavirüs’ün daha ziyade burun yoluyla bulaştığı netlik kazandı” dedi.

Bakan Koca‘nın twitter’dan yaptığı paylaşımlar havaların soğuması ve grip salgınının koronavirüsü tetikleyebileceği kaygılarını artırdı.

Koca’nın attığı twitlerde yer alan mesajlar şu şekilde:

“HAVALAR SOĞUDU. Maskeyi kuralına göre, ağzı ve burnu bütünüyle kapatacak şekilde takmak, sizi hem COVID-19’a yakalanma riskinden hem de mevsimsel gripten korur. Görünürde maske takıp, burnunuzu açıkta bırakmayın. Koronavirüsün daha ziyade burun yoluyla bulaştığı netlik kazandı.”

“COVID-19’u hafife alanlar var. Hasta olan, bu fikrini “kolay” değiştiriyor. Değiştirmemek mümkün değil.”

Koronavirüs vaka ve vefat sayısı artıyor

5 Kasım itibariyle ilk kez vefat sayısının 80’in üzerine çıkması ve vaka sayısının da 2 bin 300’lerde seyretmesi önlemleri arttırmıştı.

5 Kasım’da 81 vefat

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 81 kişi daha hayatını kaybetti, 2 bin 311 yeni hasta (semptom gösteren ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam vefat sayısı 10 bin 639’a, hasta sayısı ise 386 bin 820’ye yükseldi.

Koca, paylaşımında “Bugün tespit edilen 2.311 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız dünden 100 fazla. Bu artışa engel olmak zorundayız. Hastalığa yakalanmayı göze alacak kadar mecbur olmadıkça temas ve hareketlilikten uzak durun. Hijyene önem verin. Maske kullanın” dedi.