#FailTarıkKaplanYakalansın çağrısı

Tarık Kaplan’ın sistematik şiddet uyguladığı Nurcan Kaplan katledilme tehlikesiyle karşı karşıya. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Nurcan için sanal medyada kampanya başlattı.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Tarık Kaplan’ın sistematik şiddette bulunduğu Nurcan Kaplan için sanal medyada “#FailTarıkKaplanYakalansın”  tagıyla destek çağrısında bulundu.

Kadınlar, Kaplan’a ilişkin şu bilgilere yer verdi:

“* Nurcan boşanma aşamasında olduğu eşi Tarık Kaplan tarafından 15 yıllık evlilik süresi boyunca fiziksel şiddete uğratıldı. Her bir şiddet olayı için defalarca adli mercilere başvuru yaptı, koruma kararları aldırdı.

* Tarık Kaplan her seferinde koruma kararlarını ihlal ederek şiddetine devam etti. Nurcan son yaşadığı şiddet olayından sonra 8 ay boyunca çocuklarıyla birlikte sığınakta kaldı. Tüm bilgilerini gizlemek zorunda kaldı. Tarık Kaplan bu olay sonucunda cezaevine girdi.

* Yaklaşık 4 ay önce denetimli olarak serbest kaldı. Nurcan müşteki olduğu bir dosyada gizlilik kararının varlığına rağmen duruşmaya zorla getirildi. Tarık Kaplan da aynı dosyada müştekiydi ve burada Nurcan’a ulaşabileceğini biliyordu.

* Duruşma salonunda Nurcan ile karşılaşan fail hakaretlere, tehditlere ve fiziksel saldırılara başladı. Bunun üzerine mahkeme başkanı yalnızca Tarık Kaplan’ı mahkeme salonunun dışına atmakla yetindi.

* Duruşma salonunda ve salon dışında bulunan polis memurları da yalnızca Tarık Kaplan’ı salonun dışına çıkarmak ve burada tutmakla yetindiler. Duruşmadan sonra adliye içerisinde Nurcan Kaplan yine Tarık Kaplan’ın saldırılarına maruz kaldı.

* Tarık Kaplan, Nurcan’a yönelik hakaretlerde, tehditlerde ve fiziksel saldırılarda bulunmaya devam ediyorlardı. Suçüstü hali ve uzaklaştırma kararının ihlallerine rağmen kolluk ekipleri Tarık Kaplan’ı gözaltına almadılar.

* Yalnızca adliye dışarısına çıkarıp burada salıverdiler. O sırada adliyede bulunan merkez üyelerimiz derhal olaya müdahale ederek tüm bu şiddet eylemlerine tanıklık eden kolluk ekiplerine olayla ilgili tutanak tutturmaya çalıştılar.

* Adliye polisi ve polis amiri tutanak tutmaktan ve durumu savcılığa bildirmekten imtina ettiler. Meslektaşlarımız polislerle görüşme yaparken dahi, Tarık Kaplan Nurcan’ı telefonla arayıp polislerin yanında tehdit etti.

* Merkez üyelerimiz bu hususta savcılık ile görüşmeye çalışmış ancak savcı ilk etapta görüşme yapmayı dahi kabul etmemiştir. Üyelerimizin talepte ısrarcı olması sonucunda görüşme gerçekleşti.

* Görüşme sonucunda adliye polisinin olayla ilgili tutanak tutması sağlandı ve Tarık Kaplan hakkında gözaltı kararı verildi. Ancak Tarık Kaplan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

* Tarık Kaplan müşteki oldukları dosyanın bir sonraki duruşmasına da gelerek orada bulunanlara ve meslektaşlarımıza “Nurcan nerede? Neden duruşmaya gelmedi? Gelecek mi?” gibi sorular sormuştur.

* Tarık Kaplan serbest bırakıldığı tarihten son şiddet olayına kadar sistematik bir şekilde Nurcan Kaplan’ı tehdit etmiş, yakınlarına ‘Nurcan kefenini hazırlasın!’ şeklinde beyanlarda bulunmuştur.

* Nurcan Kaplan her seferinde tekrardan koruma kararları aldırmış ancak ihlal edilen koruma kararlarına rağmen Tarık Kaplan’a yönelik herhangi bir adli işlem yapılmamıştır.

* 1 Haziran 2021 tarihinde Nurcan Kaplan annesi ile birlikte pazardan evlerine döndüğü sırada Tarık Kaplan Nurcan Kaplan ve annesini silahla öldürmeye teşebbüs etmiştir.

* Olayda Nurcan’ın annesi ağır yaralanmış, Nurcan kaçmaya çalışırken ise Tarık Kaplan elinde bulunan silahtaki bütün kurşunları Nurcan Kaplan’ın üzerine sıkmıştır.

* Tarık Kaplan daha sonra olay yerinden kaçmış ve hala yakalanmamıştır. Nurcan Kaplan ve annesi olaydan ağır yaralı olarak kurtulmuştur.

* Tarık Kaplan ile olan 16 yıllık evliliği süresinde defalarca şiddete maruz kalan Nurcan Kaplan bu süreç boyunca adli mercilere defaten başvurmuş olmasına rağmen gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler alınmamıştır.

* Söz konusu olaydan sonra Tarık Kaplan’ın firar olduğu bilinmesine rağmen Nurcan ve ailesine sürekli koruma sağlanmamıştır. Nurcan Kaplan göz göre göre ölüme sürüklenmiştir.

* Tarık Kaplan’ın her seferinde ölüm tehditlerini yenilemesine, her koşulda Nurcan Kaplan’a ulaşmaya çalışmasına, kâğıt üzerinde alınan tedbirlerin işe yaramadığının anlaşılmasına rağmen adli merciler tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır.

* Bir kadının göz göre göre ölüme sürüklendiği bu şiddet ve ihmaller zincirini kamuoyuna duyuruyor, olayın takipçisi olduğumuzu belirtiyor; Tarık Kaplan’ın yakalanması için tüm adli ve idari mercileri göreve çağırıyoruz.”

MA / DİYARBAKIR