Farisoğulları Diyarbakır’da gözaltına alındı

Milletvekilliği bugün TBMM’de düşürülen HDP’li Musa Farisoğulları, Diyarbakır’dan Ankara’ya gelirken gözaltına alındı. Leyla Güven de yaklaşık bir saat sonra Diyarbakır’da evinden gözaltına alındı.

Musa Farisoğulları, Diyarbakır çıkışındaki Pirinçlik Karakolu’nda gözaltına alındı. Farisoğulları, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülüyor.

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları gözaltına alındı.

HDP’li Farisoğulları, sosyal medya hesabı twitterdan “Genel Merkezimize gitmek üzere Diyarbakır’dan Ankara’ya giderken, az önce gözaltına alındım” diye mesaj paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzası ile Farisoğulları hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu belirtilerek “bilgi ve gereği için 30 Ocak 2020’de TBMM Başkanlığı’na yazı gönderilmişti.

Farisoğulları hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl hapis cezası verilmiş ve onanmıştı.

Farisoğulları, TBMM sitesinde vekilliği düşürülenler bölümüne alındı.

Anadolu Ajansı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

Leyla Güven de gözaltına alındı

Leyla Güven de sosyal medya hesabından “Gözatına alınıyorum. #BerxwedanJiyane” şeklinde mesajla gözaltına alınışını duyurdu.

Leyla Güven, Meclis’te milletvekilliği düşürüldüğünü HDP Genel Merkezi’nde televizyondan izledi. HDP Genel Merkezi sosyal medya hesabından bu ana ilişkin video paylaşıldı.

Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Evinden gözaltına alınan Leyla Güven tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevine konuldu. Musa Farisoğulları ise tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevine konuldu.

Berberoğlu da İstanbul’da gözaltına alındı

Enis Berberoğlu

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da gece İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. CHP’nin önceki dönem milletvekili Barış Yarkadaş gözaltını sosyal medya hesabından duyurdu.

Berberoğlu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce MİT Tırları davasında 25 yıl hapse mahkum edilmişti. Berberoğlu’nun dosyası Anayasa Mahkemesi’ndeydi.