FAS: Kuzey Dakota dünyada Kovid-19’dan en çok ölümün yaşandığı yer

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili yapılan bir araştırmada dünyanın en yüksek ölüm oranına sahip bölgenin ABD’nin Kuzey Dakota eyaleti olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS) tarafından yapılan araştırmada, ülkede uzun zamandır Kovid-19 pozitif vakalarında birinci sırada yer alan Kuzey Dakota’nın dünyada virüs salgınından en çok ölümün yaşandığı yer olduğu bilgisi paylaşıldı.

Son bir haftada 1 milyonda 18,2 ölüm gerçekleşti

FAS analizine göre; geçen ay Kovid-19 küresel ölüm listesinde ilk sıraya yerleşen Kuzey Dakota’da son bir haftada 1 milyonda 18,2 ölüm yaşandı. Güney Dakota da ise aynı ölçekte 17,4 ölüm gerçekleşti.

Araştırma raporunda, Kuzey Dakota’nın komşu eyaleti Güney Dakota’nın da Kovid-19 ölümlerinde dünyada en yüksek orana sahip 3. bölge olduğu belirtildi.

En düşük maske kullanma oranına sahip

Dakota eyaletleri ayrıca ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre; kişi başına düşen en yüksek Kovid-19 pozitif vaka oranında ülkenin ilk iki eyaleti konumunda.

Bununla birlikte, Kuzey Dakota’da salgının başından bu yana maske yasağını geçen haftadan bu yana uygulanmaya başladı. Güney Dakota Valisi Kristi Noem’in maske zorunluluğuna karşı çıktığı ve maskenin salgının önlenmesine yararı olup olmadığını sorguladığı yönünde haberler Amerikan basınında yer almıştı.

AA – NEW YORK