Fatih Nurullah ile ilgili habere ‘erişim engeli’ sosyal medyada gündem oldu

Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu olaya ilişkin Odatv’nin haberine getirilen “erişim engeli” kararı sosyal medyada gündem oldu.

Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah Fotoğraf: Diken.com.tr

Odatv’nin Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın Sakarya’nın Akyazı İlçesi’nde 12 yaşında kız çocuğuna yönelik cinsel istismarı olayına ilişkin haberinin ardından, Jandarma Perşembe akşamı dergaha giderek Nurullah’ı gözaltına almıştı. İstismarı belgelenen Fatih Nurullah ise pazartesi günü tutuklanmıştı.

Habere soruşturma

Odatv, söz konusu haberin “gizliliği ihlal” ettiği gerekçesiyle Akyazı’daki Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma açtığını belirtmiş, Sulh Ceza Hakimliği’nin de habere erişim engeli getirmeye “çalıştığını” kaydetmişti. Odatv’de yer alan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“‘Çalıştı’ diyoruz. Çünkü hem savcılık başvurusunda hem mahkeme kararında ilgisiz hatta hiç olmayan bir link yazıyordu. Devletin Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), dün gece mahkeme kararını Odatv’ye gönderdiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadık. Mahkeme olmayan bir linkin engellenmesini istiyordu. Üstelik. Görüştüğümüz ESB yetkilileri de Hakimin verdiği mahkeme kararının yanlış olduğunu söyledi. İşte bu noktada bir karar vermek zorunda kaldık.”

Haber yayından kaldırıldı

Haberin kaldırılmaması durumunda, zaten kapatılmış olan Odatv’nin yayınını sürdürdüğü alan adına yeniden tümden yasak kararı alınabileceğinin belirtildiği açıklamada, haberi yayından kaldırmak zorunda kaldıkları kaydedildi.

Gazeteci Menteş: Kimi korumaya çalışıyorsunuz?

Olayı gündeme getiren gazeteci Sami Menteş de, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tarikat lideri Fatih Nurullah’ın küçük kız çocuğuna yaptığı cinsel istismarı ve tutuklanmasını yazdık savcılık hakkımızda soruşturma başlattı! Mahkeme haberimize erişim engeli getirdi ve bundan sonra konuyla ilgili yazacağımız haberleri de yasakladı! Kimi korumaya çalışıyorsunuz?” dedi.

Yasak sosyal medyada gündem oldu

Olayla ilgili habere erişim engeli getirilmesine karşı twitterda çok sayıda kullanıcı, ” ‘Uşşaki Tarikatı şeyhi Fatih Nurullah Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı’ cümlesine yayın yasağı gelmiş.” paylaşımlarıyla tepki gösterdi.