Fatma Altınmakas ‘aile kararıyla’ öldürüldü!

Fatma Altınmakas’a tecavüz etmekle suçlanan Sinan Altınmakas, tanık olarak dinlendiği davada tecavüz suçlamasını reddetti, abisi Kazım Altınmakas’ın aile emriyle Fatma’yı öldürdüğünü söylediğini aktardı.

Fatma’nın avukatlığını yapan abisi Mir Bedirhan Ayaz ise, Fatma’nın ilk yaptığı suç duyurusunda beyanlarının esas alınmamasından kaynaklı böylesi bir cinayetin yaşandığını ifade etti. 

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Fatma Altınmakas, kayınbiraderi Sinan Altınmakas tarafından cinsel saldırıya uğradığı için şikayette bulunmasının ardından eşi Kazım Altınmakas tarafından 14 Temmuz 2020 tarihinde öldürülmüştü. Altınmakas’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde bulunan Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duruşmada Fatma Altınmakas’ın aile avukatları hazır bulundu. Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen tutuklu sanık Kazım Altınmakas ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, sanık Altınmakas savunma yapıyor. 

Kazım Altınmakas beyanını değiştirdi

Daha önce savcılıkta Fatma’yı “nasıl olduğunu bilmeden” öldürdüğünü ileri süren sanık Kazım Altınmakas, bu kez silahı Fatma’nın elinden almaya çalıştığı sırada ateş aldığını öne sürdü.

Ayaz: Kazım Altınmakas Fatma’yı öldürmesi yönünde tehdit edildi

Sanık Kazım Altınmakas’ın ardından tanıklar dinlendi. Tanık Fatma Ayaz, sanık Kazım Altınmakas’ın kardeşi Sinan Altınmakas’ın Fatma’yı çocukları ile tehdit ederek, tecavüz ettiğini anlattı. İlk suç duyurusunun ardından Kazım Altınmakas’ın kendisini aradığını ifade eden Fatma Ayaz, Sinan Altınmakas’ın sanık kardeşi Kazım Altınmakas’ı Fatma’yı öldürmesi yönünde tehdit ettiğini belirtti.

Akar: Sinan Altınmakas, Fatma Altınmakas’a sistematik tecavüz etti

Daha sonra Kazım Altınmakas’ın yeğeni Kader Akar tanık olarak dinlendi. Kader Akar, cinayetin yaşandığı gün Kazım Altınmakas’ın içeriye gelerek Fatma’ya 2 el ateş ederek öldürdüğünü söyledi. Kader Akar, Sinan Altınmakas’ın Fatma’ya sürekli tehdit içerikli mesajlar gönderdiğini ve bu mesajları kendisinin de gördüğünü ifade etti. Kader Akar, Sinan Altınmakas’ın Fatma Altınmakas’a sistematik olarak tecavüz ettiğini belirtti.

Tecavüzle suçlanan Sinan Altınmakas tanık olarak dinlendi

Ardından Fatma’ya tecavüz etmekle suçlanran Sinan Altınmakas tanık sıfatıyla dinlendi. Tecavüz suçlamasını reddeden Sinan Altınmakas, “Kazım abim beni aradı ve eşini öldüreceğini söyledi. Ben de öldürmemesini ve babasının evine götürmesini söyledim.” dedi.

‘Abim aile emriyle eşini öldürdü’

Abisinin cinayeti tek başına aldığı kararla işlemediğini belirten Sinan Altınmakas, cezaevinde görüşüne gittiği abisinin birçok aile büyüğünden aldığı emirle eşini öldürdüğünü söylediğini aktardı. Sinan Altınmakas, “Bunlar toplantı yapmışlar ve o şekilde bu karar alınmış.” dedi.

Avukat Ayaz: Fatma’nın ilk yaptığı suç duyurusunda beyanları esas alınmadı

Fatma’nın avukatlığını yapan abisi Mir Bedirhan Ayaz ise, iddianamenin yetersiz olduğunu belirterek, cinayetten sadece bir kişinin yargılanmaması gerektiğini belirtti. Cinayeti “toplumsal bir cinayet” olarak tanımlayan Bedirhan Ayaz, Fatma’nın ilk yaptığı suç duyurusunda beyanlarının esas alınmamasından kaynaklı böylesi bir cinayetin yaşandığını ifade etti. 

Mahkeme heyeti, S. Altınmakas’ın kullandığı iletişim numarasının HTS kayıtlarının alınmasına ve sanık Kazım Altınmakas’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 6 Mayıs’a ertelendi.  

Ne olmuştu?

Muş’un Malazgirt İlçesi’ne bağlı Gölağılı (Qêranlî) köyünde yaşayan ve 6 çocuğu olan Fatma Altınmakas, eşinin kardeşi S. Altınmakas’ın sistematik tecavüzüne uğradığı ve tehdit edildiği gerekçesiyle 12 Temmuz 2020’de Konakkuran Jandarma Karakolu’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet sonrası S. Altınmakas gözaltına alındı ancak tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından “dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgah oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması” gerekçeleriyle serbest bırakıldı. 

Fatma Kürtçe tercüman olmadığı için şiddeti anlatamamıştı

Ayrıca Fatma Altınmakas’ın, jandarma karakoluna yaptığı şikayet başvurusunda, Türkçe bilmediği ve ifade işlemlerinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için uğradığı şiddeti anlatamadığı ortaya çıkmıştı. S. Altınmakas’ın serbest bırakıldığı gün Fatma Altınmakas, eşi Kazım Altınmakas tarafından öldürüldü. Kazım Altınmakas bunun üzerine “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. 

Fatma Altınmakas’a tecavüz eden S. Altınmakas’ın tutuklanması için Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuru ise “adli kontrol tedbirleri ölçülü” denilerek reddedildi. 

MA – AĞRI