Fatma Hülya Yıldız cinayetinde karar çıktı

Kendisinden boşanmak isteyen Fatma Hülya Yıldız’ı işkence ederek öldüren Mehmet Nevzat Yıldız’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 10 Ağustos 2019’da kendisinden boşanmak isteyen Fatma Hülya Yıldız’ı işkence ederek öldüren Mehmet Nevzat Yıldız’ın yargılanmasına Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

“Hırsızlık”, “konut dokunulmazlığını ihlal”, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek eşi kasten öldürme” suçlarından yargılanan sanık Yıldız, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

CHP’li kadınlar ile KCDP üyeleri salona alınmadı

Fatma Hülya Yıldız’ın ailesi de duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı izlemek isteyen CHP Ankara İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyeleri salona alınmadı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savcı “kasten öldürmek”, “konut dokunulmazlığı ihlal” ve “hırsızlık” yönündeki mütalaasını sunarak, sanığın cezalandırılması talebinde bulundu. Fatma Hülya Yıldız’ın avukatları ve ailesi, sanığın mütalaa doğrultusunda hiçbir indirim uygulanmaksızın cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı bakanlığın davaya müdahil olmasını istemedi

Sanık Yıldız’ın avukatı, müşteki avukatlara sözlü saldırılarda bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının davaya müdahil olmasını kabul etmediklerini ifade eden sanığın avukatı, buna dönük yasanın değiştirilmesi talebinde bulundu. Avukatın dini literatürlerle savunma yapması dikkat çekti. 

Abla Sıdıka Yılmaz salondan çıkarıldı

Sanığın avukatının, Fatma Hülya Yıldız’a iftiralarda bulunması üzerine tepki gösteren abla Sıdıka Yılmaz, “duruşma disiplinini bozduğu” gerekçesiyle mahkeme başkanı tarafından duruşma salonundan çıkarıldı. Sanık avukatının kendisine verilen makul süreyi aşması ve müşteki avukatlara sataşması dolayısıyla müşteki avukatlar ile sanık avukatı arasında gerginlik yaşandı. Sanık Mehmet Nevzat Yıldız, savunmasında delillere rağmen cinayeti gerçekleştirmediğini iddia etti.

Sanık avukatının taleplerine ret

Mahkeme Başkanı sanık Mehmet Nevzat Yıldız’ın avukatının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kamu davasına katılmasının geri alınması dolayısıyla yeni yasal düzenleme yapılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapılması talebini “samimiyetsiz” bularak, yeni tanık dinlenmesi taleplerini de önceki celselerdeki gibi reddetti. 

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti esasa ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, sanık Mehmet Nevzat Yıldız’a, “kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “konut dokunulmazlığı ihlal” suçundan 2 yıl, “hırsızlık” suçundan ise 6 yıl hapis cezası verdi. 

‘İstanbul Sözleşmesinden aldığımız güçle buradayız’

Kararın ardından adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Fatma Hülya Yıldız’ın aile avukatı İrem Esra Kömürcü Altun, her celse kararın verilmesi umuduyla geldikleri mahkemenin çeşitli bahanelerle uzatıldığını ifade etti.

Altun, “Bu celse de hem bize hem de aileye yönelik hakaretlerle geçti. Ama sonucunda istedikleri gibi olmadı, fail aklanmadı. İstanbul Sözleşmesi’nden aldığımız güç ve yetkiyle buradayız. Bir gecede kaldırılmak istense de biz hep buradayız, bu davaları takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.  

MA – ANKARA