Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş hakkındaki ‘haksız tahrik’ hükmü yasaya aykırı bulundu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, İstanbul’da Fatma Şengül’ü evinin önünde silahla vurarak öldüren Zeynel Akbaş’a “haksız tahrik indirimi” uygulanarak verilen 18 yıllık hapis cezasını az bularak müebbet hapse çevirdi.

Fatma Şengül

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinde görülen duruşmaya, sanık Zeynel Akbaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada, Fatma Şengül’ün aile yakınları ile taraf avukatları da hazır bulundu.

Savunmasını yapan sanık Zeynel Akbaş, Fatma Şengül’ün kendisine “Senin iğrenç suratını görmek istemiyorum.” demesi üzerine “Bana bu hakareti yapmayacaktın” deyip üzerinde bulunan tabancayı çıkartarak ateş ettiğini ve pişman olduğunu söyledi.

‘Fatma Şengül’ün evinin önünde tereddüt etmeden eylemini gerçekleştirdi’

Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül de sanığın annesini planlayarak öldürdüğünü belirterek, en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Müşteki ailenin avukatı Aylin Mert ise şunları ifade etti:

“Sanık sebebi bilinmeyen bir sebeple cinsiyet ayrımcılığı da yaparak maktulün evinin önüne giderek onun işe gidiş saatini beklemiş, yanına öldürmek için kullandığı tabancayı alarak evinden çıktığında hiçbir tereddüt etmeden eylemini gerçekleştirmiştir. Maktulden sanığa yönelen herhangi bir haksız davranış söz konusu değildir.”

Daire, ‘Haksız tahrik’ hükmünü usule ve yasaya aykırı buldu

Davaya ilişkin kararını açıklayan ceza dairesi, sanık Zeynel Akbaş hakkında yerel mahkemece “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan verilen 18 yıllık hapis cezasına ilişkin hükmün kaldırılmasına karar verdi.

Fatma Şengül’den sanığa yönelen herhangi bir haksız davranışın bulunmadığını kaydeden daire, bu nedenle sanık Akbaş hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirtti.

Ceza Dairesi, bu nedenle sanık Zeynel Akbaş’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Üye hakimden muhalefet şerhi

Ceza dairesinin kararına üye hakim Tamer Keskin, muhalefet şerhi koydu. Hakim Keskin, karşı oy yazısında, sanığın Fatma Şengül’ü aynı iş yerinde çalışmaları nedeniyle tanıdığını, bu nedenle işe geliş gidiş saatlerini bildiğini, olay günü de önceden temin ettiği silahla maktulü öldürmek için evinin önüne giderek çıkışını beklediğini belirtti. 

Sanığın, Fatma Şengül’ün evden çıktıktan sonra 4 el ateş ederek tasarlayarak öldürdüğünü belirten hakim Keskin, bu nedenle sanığın “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

Haksız tahrikten indirimli ceza verilmişti

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Zeynel Akbaş’ın 30 Mart 2019’da Maltepe’de Fatma Şengül’ü (49) silahla vurarak ölümüne neden olduğu, ardından da aynı silahla intihara teşebbüs ettiği anlatılmıştı.

İddianamede, sanık Akbaş’ın “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti. Davaya ilişkin kararını 19 Aralık 2019’da açıklayan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Akbaş hakkında önce “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası vermiş, sanığın işlediği suçu haksız tahrik altında gerçekleştirdiği gerekçesiyle de cezayı 18 yıla düşürmüştü.

Tarafların itirazı üzerine dava dosyası incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine taşınmıştı.

AA – İSTANBUL