Fed Başkanı Powell: Ekonominin toparlanması için aşı beklenebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell, Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik toparlanmanın gelecek yılın sonuna kadar uzayabileceğini belirterek, “Bunun için aşının çıkmasını beklemek gerekebilir.” dedi. 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powel

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, katıldığı televizyon programında ekonomik toparlanmanın ne zaman gerçekleşeceği sorusunun yanıtlanması zor ve büyük oranda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınındaki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Powell, “Virüsü ne kadar çabuk kontrol altına alırsak işletmeler o kadar erken açılır.” dedi.

‘Kaçınılması gereken en büyük şey ikinci dalga’

Gelecek aylarda işletmelerin yeniden açılması ve insanların işlerine dönmesiyle toparlanmanın başlayacağını belirten Powell, bu süreçte kaçınılması gereken en büyük şeyin virüs salgınında ikinci dalganın yaşanması olduğunu ifade etti. Powell, “Koronavirüste ikinci dalga olmazsa ekonominin bu yılın ikinci yarısı itibarıyla istikrarlı bir şekilde toparlandığını göreceksiniz diye düşünüyorum.” dedi. 

‘Aşının çıkmasını beklemek gerekebilir’

İnsanların harcama davranışlarında dikkatli olacağını ve ekonominin bazı alanlarının çok daha yavaş toparlanacağını düşündüğünü kaydeden Powell, “Ekonominin tamamen toparlanması için insanların güvenlerinin tam olarak yerine gelmesi gerekecek. Bunun için aşının çıkmasını beklemek gerekebilir.” diye konuştu. 

‘Aşı için zamanlama belirsiz’

Powell, aşıya ilişkin zamanlamanın belirsiz olduğuna işaret ederek, en kısa zamanda çıkmasını umduklarını, ekonominin insanlar kendilerini güvende hissedene kadar zorluk yaşayacağını dile getirdi.

‘Toparlanma gelecek yılın sonuna kadar uzayabilir’

Bu süreci “büyük bir acı ve zorluk zamanı” olarak tanımlayan Powell ancak uzun hatta orta vadede Amerikan ekonomisinin toparlanacağını ve insanların işlerine geri döneceğini ifade etti. Powell, “Bu, biraz zaman alabilir. Gelecek yılın sonuna kadar uzayabilir. Gerçekten bilmiyoruz. Bundan daha kısa sürede olmasını umuyoruz ancak kimse gerçekten bilmiyor.” diye konuştu. 

‘İşten çıkarmalar artacak’

ABD’de Covid-19 nedeniyle artan işsizlik oranını da değerlendiren Powell, işten çıkarmaların mayıs ve gelecek ay büyük ihtimalle artacağını kaydetti. Powell, bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomik faaliyetin büyük ölçüde azalacağını belirterek, yılın ikinci yarısında ekonomik büyüme olmasını beklediğini dile getirdi. 

Covid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında hayata geçirilen ekonomik teşvik paketlerine de değinen Powell, Fed ve ABD Kongresinin ekonomiyi desteklemek için daha fazlasını yapmasının gerekebileceğini ifade etti.

AA – WASHINGTON