Feyzioğlu: Vahit Bıçak hakkında derhal soruşturma açılmalı

TBB Başkanı Feyzioğlu, Ceren Damar Şenel cinayetinin sanık avukatı Vahit Bıçak’ın savunmasının korumaya layık bir beyan olmadığını belirterek, “Ankara Barosu’nun pazartesi olağanüstü toplanıp işlem yapması lazım. Eğer Ankara Barosu soruşturma açmazsa bu kişi hakkında iş TBB’ye gelecek” dedi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu – AA

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmesine ilişkin dün karar duruşması görüldü. Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın, duruşmada savunma adı altında Şenel’in kişisel haklarını ihlal eden iddialarına tepki gösterildi. Çok sayıda kadın aktivist ve avukat, Bıçak’ın meslekten ihraç edilmesini isteyerek hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kars’a gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, adliyede gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Avukat Vahit Bıçak’ın Ankara Barosu’na kayıtlı bir avukat olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, TBB’nin itiraz mercii olduğunu ve soruşturma açma yetkisinin baroda bulunduğunu söyledi.

‘Bu savunma değil’

Feyzioğlu, şöyle konuştu: “Ankara Barosu’nun bu kişi hakkında derhal soruşturma açması gerekir. Hiçbir savunma, hiçbir iddia yani hukukçuluk, avukatlık, savcılık görevleri insanların hatırasını rencide edilerek yapılamaz. Avukat Bıçak’ın savunması korumaya layık bir beyan değildir. Bu savunma değil, bu doğrudan doğruya gencecik bir akademisyenin delilsiz, dayanaksız savunma adına itibarsızlaştırılması. En ağır şekilde üzerine gidilmesi gerekir diye düşünüyorum. Savunma hakkına eğer giriyor olsaydı, sert de olsa birilerini rahatsız ediyor da olsa ilk biz karşı çıkardık. Savunma hakkına dokunamazsınız derdik.”

‘Ankara Barosu olağanüstü toplanıp işlem yapması lazım’

Feyzioğlu, Ankara Barosu’nun avukat Vahit Bıçak hakkında işlem yapması gerektiğini vurgulayarak, “Bir avukatın sanki oradaymış gibi, sanki görmüş gibi olayı kişiselleştirerek sanki kendisiyle bir bağlantı kurarak dile getirmesini savunma olarak kabul etmiyorum.” dedi.

‘Meslek içinden verilmiş en ölçüsüz zarardır’

Savunma dokunulmazlığının, sınırlarının fersah fersah aşıldığına dikkat çeken Feyzioğlu, “Ankara Barosu’nun pazartesi olağanüstü toplanıp işlem yapması lazım.” diye konuştu. Ankara Barosu’nun soruşturma açmaması halinde bu kişi hakkında işin TBB’ye geleceğini söyleyen Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Ben bu sözleri söylediğim için artık kurulda yer alamayacağım. Ama bunu bile bile söylüyorum çünkü içimde tutamam bunu. Bu kişinin yaptığı avukatlık mesleğinin itibarına son yıllarda meslek içinden verilmiş en ölçüsüz, en izahı olmayan zarardır. Dolayısıyla meslek kuralları en ağır ne yaptırım gerektiriyorsa o yapılmalıdır.”