Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı davada, “6 milyondan fazla insanın oyunu almış siyasetçilerin adil yargılanma hakkı yoksa bu memlekette hangi haktan söz edilebilir?” dedi.

Hakim Adıgüzel, Yüksekdağ’ın 4 yıldır sürekli tutukluluk halinin devamı yönünde karar verildiğini hatırlatarak, “Tutukluluk halinde bir fayda bulunmadığı görüşünde olduğumdan çoğunluğun kararına katılmıyorum” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Van’da 5 yıl önce yaptığı konuşmalardan oluşan fezlekeye dair savunmasını yapan Yüksekdağ, “Bugün siyasi gündeme göz gezdirin. O gün yaptığım konuşmaların bugün fazlasıyla geçerli olduğunu ve siyasi iktidar tarafından üstlendiğini çok net görüyoruz.” dedi.

‘Bizi terörist ilan etme fütursuzluğuna düşüyorlar’

4 yıl önce küçük de olsa utananların bugün hiç sıkılmadan mafyalarla, çetelerle, özel harp elemanı olarak kullanılan insanlarla işbirliği yaptıklarını ve savunduklarını ifade eden Yüksekdağ, şunları ifade etti:

“Bizi, 6 milyon yurttaşın oyunu almış temsilcileri hem terörist ilan etme fütursuzluğuna düşüyor aynı zamanda temel haklar kapsamında ‘adil yargılanma hakkını savunacak değiliz’ diyorlar. Bunun kadar çarpıcı, her şeyin bittiği bir ifade olamaz. Bunu dünya insan hakları gününde söylüyorum. 6 milyondan fazla insanın oyunu almış siyasetçilerin adil yargılanma hakkı yoksa bu memlekette hangi haktan söz edilebilir?”

‘Selahattin Demirtaş konuşmasın Alaattin Çakıcı konuşsun’

Yüksekdağ, savunmasına suç olarak gösterilen konuşmasını mahkemede okuyarak devam etti. Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı için özel af çıkarıldığını belirten Yüksekdağ, “Figen Yüksekdağ konuşmasın, Selahattin konuşmasın Alaattin Çakıcı konuşsun. Mafya lideri siyaset yapıyor. Suçluluğu dünya alem tarafından bilinen insanlarla ittifak yapıyorlar.” dedi.

Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıktan tehdit ettiğini, küfrettiğini hatırlatan Yüksekdağ, “İktidar ortağı çıkıp sahipleniyor, ‘dava arkadaşım’ diyor bu nasıl dava. Cinsiyetçi aşağılamanın davası mı olur. Türkiye’de dava mefhumu ayaklara düştü. Sözde milliyetçilik davasının temsilcileri. Bu milletin bunlardan kendisini kurtarması lazım.” şeklinde konuştu.

‘4 yıldır bedel ödüyoruz’

Suçlamaları kabul etmeyen Yüksekdağ, “Tam tersine yaptığımız konuşmalar, uyarılar Türkiye kamuoyu şimdi daha fazla dikkate alınmak zorundadır. Biz bunları söylemenin bedeli olarak 4 yıldır hapisteyiz. Bedeli ağır ama Türkiye’de hiçbir hak ucuz görülemez. Hiçbir mücadele nasıl bir zor uygulanırsa uygulansın geri adım atmamalıdır. Bizim dayandığımız gelenek budur.” dedi.

 Her şeyden önce doğruyu bilenlerin söylemekten sakınmaması gerektiğini söyleyen Yüksekdağ, “Biz söylemeye devam edeceğiz. Biz sustuğumuzda vicdan susacak, cesaret susacak. O nedenle de bu sözlerin altını bir kere daha çiziyorum.” Diye ifade etti.

‘Hakkımda açılmış davalarla ilgili süreçler tamamlanmış değil’

Son olarak da davanın gidişatına ilişkin bir talebi olacağını söyleyen Yüksekdağ, “Hakkımda açılmış davalarla ilgili usulen yürütülmesi gereken süreçler tamamlanmış değil, bu talebimi tekrar ikinci tutuklama kararını oluşturan dava dosyanın mahkeme ile birleştirilmesini talep ediyorum.” diye konuştu. Yüksekdağ’ın savunmasının ardından avukatları söz aldı.

‘Yüksekdağ aynı olaylar nedeniyle iki kere tutuklu’

Avukat Ezgi Güngördü, Yüksekdağ’ın ikinci kez tutuklandığı “Kobanê soruşturması”nın mükerrer olduğunu mahkeme heyeti tarafından kabul edildiğini hatırlatarak, şunları ifade etti:

“Bir yargı reformu açıklaması yapıldı ve Adalet Bakanı hukukun temel ilkelerine saygı duyulan bir hukuk sistemi olacağını söyledi. Bu açıklamadan bir ay sonra HDP yaptığı açıklamada 942 kişi gözaltına alınmış. HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırıldığı 2016 yılından bu yana siyasi iktidarın yargıyı araçsallaştırdığı reddedilemez bir boyuta geldi. Son bir yıldır aynı olaylar nedeniyle iki kere tutuklu. Bu ciddi bir trajedi. Müvekkilin kaçma şüphesi fantastik olacaktır çünkü maalesef Kandıra Cezaevin’de.”

Tutukluluk halinin devamına karar verildi

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yüksekdağ hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp, başlatılmadığının sorulmasını talep etti. Heyet, oy çokluğuyla Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Hakim Adıgüzel: Tutukluluk halinde bir fayda bulunmadığı görüşündeyim

Yüksekdağ’ın tutukluluk devam kararına karşı oy kullanan heyet üyesi hakim Murat Adıgüzel, Yüksekdağ’ın 4 yıldır sürekli tutukluluk halinin devamı yönünde karar verildiği ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alındığında beklenen amacın hasıl olduğuna dikkat çekti.

Adıgüzel, “Üzerine atılan eylemler bu aşamaya kadar ki savunmaları gözetilerek, delil karartma ihtimali ile sanığın dosyaya yansıyan kişiliği uyarınca da kaçma şüphesinin olmadığı tarafımızda kanaat olduğu, savunmalarını tamamladığı ve tutukluluk halinde bir fayda bulunmadığı görüşünde olduğumdan çoğunluğun kararına katılmıyorum” dedi.

Heyet, bir sonraki duruşmayı 24 Şubat 2021 tarihine erteledi.

Kaynak: MA