Filistin Devlet Başkanı: Hapishanedeki hayatlardan İsrail sorumlu olacaktır

Filistin Devlet Başkanı Abbas, hapishanelerdeki Filistinli tutuklu ve esirler serbest bırakılmadıkça İsrail ile hiçbir anlaşmaya imza atmayacaklarını belirtti.

Abbas, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatlardan İsrail’in sorumluğu olacağını bildirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli Esirler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Abbas, mesajında İsrail’den cezaevlerindeki Filistinlileri serbest bırakmasını istedi. Tutukluları “özgürlük savaşçıları kahramanlar” olarak nitelendiren Abbas, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İsrail hapishaneleri boşaltılmadan son barış anlaşmasına kesinlikle imza atmayacağımıza ilişkin vaadimizi yeniden tekrar ediyoruz. Kahraman esirlerimiz ve ailelerinden vazgeçmemiz için yapılan hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Onların onurlu bir hayat yaşamaları için gereken tüm desteği sağlamaya devam edeceğiz.”

Uluslararası topluma ve insan hakları örgütlerine çağrı

Abbas, koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki özellikle hasta, kadın ve çocukların hayatlarından İsrail’in sorumlu olduğunu vurgulayarak, uluslararası topluma ve insan hakları örgütlerine İsrail’e baskı yaparak esirlerin kurtarılması için müdahalede bulunmaları çağrısı yaptı.

5 binin üzerinde Filistinli tutuklu bulunuyor

Filistin Ulusal Meclisi 17 Nisan 1974’te aldığı kararla, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilere bir vefa günü olması için her yıl 17 Nisan’ı “Filistinli Esirler Günü” olarak ilan etmişti.
Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500’e yakını idari tutuklu, 230’u çocuk olmak üzere 5 binin üzerinde Filistinli bulunuyor.

AA – RAMALLAH