Filistin Yönetimi: Arap dünyası bu davayı sahiplenmelidir

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Rudeyne, gelecek on günün “ilhak planı” ile mücadele etme yöntemini belirleyeceğini belirterek, “Arap dünyası Kudüs ve Filistin davasına ilişkin çizgilerini netleştirmelidir ve bu davayı sahiplenmelidir.” dedi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Filistin halkı açısından gelecek günlerin önemine işaret eden Ebu Rudeyne, “Önümüzdeki on gün ‘ilhak’ ile mücadele yöntemini belirleyecektir. Yeni bir yol ayrımının başında olabiliriz.” ifadelerini kullandı.  

‘Arap dünyası bu davayı sahiplenmeli’

Arap dünyasının Filistin halkının yanında durması gerektiğini belirten Ebu Rudeyne, “Arap dünyası Kudüs ve Filistin davasına ilişkin çizgilerini netleştirmelidir ve bu davayı sahiplenmelidir. Uluslararası toplum da kınamaktan öteye geçmeyen açıklamalarından vazgeçmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Rudeyne, açıklamasında ilhak ile mücadele yöntemine dair ayrıntılara yer vermezken, “Halkımız mücadeleyi sürdürmeye hazırdır.” dedi. Filistin Yönetimi’nin siyasi ve diplomatik çabalarını devam ettirdiğini belirten Ebu Rudeyne, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yakın zamanda Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

İsrail’in Batı Şeria’daki bölgeleri ‘ilhak’ planı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı Orta Doğu Barış Planı’nda, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, barış planının ardından söz konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin “ilhakını” kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.

AA – KUDÜS