Fincancı: ‘Öfkeliyiz, böyle devam etmez’

Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçiler için yapılan basın açıklamasında konuşan TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı “Böyle devam etmez” dedi.

“Artık yeter, ölümleri durdurun. Yaşamak istiyoruz”

İstanbul sağlık emek ve meslek örgütleri,  Kovid-19’dan dolayı yaşamını yitiren meslektaşlarını “Artık yeter, ölümleri durdurun. Yaşamak istiyoruz” şiarıyla İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi önünde gerçekleştirdikleri açıklamayla andı.

Açıklamaya, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ve İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu katıldı. “Artık yeter ölümleri durdurun yaşamak istiyoruz”  pankartının açıldığı açıklamada, yaşamını yitiren hekimlerin fotoğraflarının bulunduğu “Alkış korumaz yasa korur” ve “Çalışırken ölmek istemiyoruz” dövizleri taşındı.

310 emekçi yaşamını yitirdi

Açıklamada ilk olarak söz alan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, iktidarın çağrılarına kulak tıkadığını belirterek, “Salgın tamamen kontrolden çıktıktan sonra insanlar ambulans beklerken, acilde sedye üzerinde can verirken, doktorlar hasta seçerken kısmi tedbirler alındı. Şu anda bize ‘salgın kontrol altında’ deniyor. Resmi açıklamalara göre, gerçek daha fazladır, 150’den fazla vatandaşımız yaşamını yitiriyor. Açıkça söylüyoruz; böyle salgın kontrolü olmaz. Salgın kontrol altında değildir. Bugüne kadar 310 sağlık çalışanı yaşamını kaybetti” dedi.

Bir avuç şirket korundu

Ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, devletin 3 temel görevinin olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de bütün kriz dönemlerinde olduğu gibi pandeminin ilk günlerinden itibaren ülkeyi yöneten iktidarın politikaları ve tercihleri emekli, emekçi ve en önemlisi sağlık emekçilerini koruyacak biçimde değil bir avuç şirketi, sermayeyi ve sermaye sınıfını koruyacak biçimdedir. Pandeminin bütün yıkıcı etkilerinin yurttaş ve sağlık emekçilerinin ölümü ile gördük” diye belirtti.

‘Ders çıkarılmalı’

TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanı da, da zorlu bir yılı geride bıraktıklarını ve öfkeli olduklarını söyledi. Salgından kaynaklı birçok kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan Fincancı, şöyle dedi: “Biliyoruz ki sadece Kovid-19’dan dolayı değil, başka nedenlerle sağlık kurumlarına gelmesi gereken insanları da yitiriyoruz. Dağın tepesine, şehrin dışına Şehir Hastaneleri yaptılar. Milyarlar akıtıyorlar ama insanları koruyamadılar. Hastane kapılarında salgını karşıladılar. Koruyamadıkları insanlarla canımızı, yüreğimizi yitiriyoruz. Bu nedenle öfkeliyiz, bu nedenle ‘Böyle devam etmez’ diyoruz. Dünya için bu korkunç yılda hatalarımızdan ders almalıyız. Hatalarımızdan öğrenerek çıkmalıyız. O nedenle küresel salgınlara hazırlıklı olarak mücadeleyi devam ettirmek gerekiyor. Yitirdiğimiz insanları saygıyla anıyoruz. Onlara bir söz borcumuz olduğunu hatırlatıyoruz.”

Hazırlanan ortak açıklamayı ise İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip okudu.

MA