Fındık üreticilerine ‘Amerikan beyaz kelebeği’ uyarısı

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu (UFK) Üyesi Başaran, çiftçilerin “Amerikan beyaz kelebeği” ile mücadele etmesi gerektiğini belirterek aksi halde gelecek yıl fındıkta verim kaybı yaşanacağını bildirdi.

UFK Üyesi Levent Şahin Başaran, fındık bahçelerinde görülen ve verimi düşürerek ekonomik kayıplara neden olan Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadele için fındık üreticilerine çağrıda bulundu. Amerikan beyaz kelebeğinin fındık arazilerinde büyük zararlara sebep olduğunu aktararak üreticilerin hızlı bir şekilde ilaçlama çalışmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

UFK Üyesi Levent Şahin Başaran

‘Çiftçilerimizin ihmalkarlık yapmamasını rica ediyoruz’

Üreticilerin ziraat odalarından destek alabileceğini dile getiren Başaran, şunları ifade etti: “Sezona girmeden önce nisan ayından itibaren üreticilerimizi uyarıyoruz. Üreticilerimizi devamlı ‘Mücadelenizi yapın, tarım il ve ilçe müdürlüklerinden, ziraat odalarından bilgi alın.’ diye uyarıyoruz. Onlara hangi ilaçları kullanacaklarını söylüyoruz. Maalesef çiftçilerimiz bu konuda ihmalkar davranıyor.”

Başaran, bu zararlıya karşı ilaçlı mücadele yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu mücadeleyi yaparsak üretici olarak önümüzdeki yıl iyi bir verim alabiliriz. Ama biz mücadelemizi yapmazsak önümüzdeki yıl fındıkta verim kaybımız çok olacak. Çiftçilerimizin bu konuda ihmalkarlık yapmamasını rica ediyoruz. Bir an önce mücadelelerine başlasınlar.” ifadesini kullandı.

AA – DÜZCE