Gökhan Uysal

Avusturya’da Korona Virüs tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılmaya başlanmasıyla birlikte binlerce kişi başkent Viyana’da 1 Mayıs’ı alanlarda kutladı. 

VİYANA – Avusturya İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (ÖGB) ve Viyana Belediyesinin “1 Mayıs İşçi Bayramı”nı kutlama etkinliklerini bu yıl yapmayacağını duyurmasına rağmen binlerce kişi alana çıktı.

Hükumetin, sokağa çıkma yasağının kalkmasına rağmen, ‘Toplu olarak bir araya gelmenin risk oluşturabileceği’ açıklamalarına rağmen Viyanalı emekçiler bayramı yaptıkları yürüyüşle coşkuyla kutladı.

Yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı yürüyüşte Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte 200 binin üzerinde emekçinin işini kaybetmesi başlıca tepki gösterilen konu oldu.

Krizin faturasının alınacak yeni ekonomik tedbirlerle halka çıkarılacak olması da Viyanalı emekçiler tarafından protesto edildi.

Çoğunluğu gençlerin oluşturduğu yürüyüşte Avusturya’nın mülteci politikası başta olmak üzere, sınırların kapatılması, zenginlerden düşük vergi alınması ve vergi affı sağlanması, ekonomik desteklerin dar gelirli yurttaşlara verilmesi yerine büyük işletmeleri koruma politikalarına gidilmesi gibi bir dizi uygulamaya tepki gösterildi.