Fransa, ülkedeki Ülkü Ocakları’nı kapatma kararı aldı

Fransa hükümeti, faaliyet gösteren Ülkü Ocakları’nı kapatma kararı aldı. Fransa Türk Federasyonları adıyla faaliyet gösteren dernek 1995’te kurulmuştu.

Fransa ülkede faaliyet gösteren Ülkü Ocakları’nı kapatma kararı aldı

Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlik Fransa’nın Ülkü Ocakları‘nı kapatma hamlesiyle başka bir boyuta taşınıyor.

Fransa, Erdoğan’ın Macron hakkında yaptığı açıklamaların ardından yaptırım uygulama tehditlerinde bulunmuştu.

Son olarak Macron’a Erdoğan’ın sözleri Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden tepki görmüş ve kınama mesajları yayımlanmıştı.

Ne olmuştu?

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ‘zihinsel tedavi görmeli’ sözleri yöneltmiş ve iki ülke arasındaki kriz büyümüştü.

Erdoğan konuşma yaptığı bir yerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef alarak, “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron‘un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan’la uğraşıyor. Bu sana bir şey kazandırmaz.” demişti.

Almanya’dan eleştiri: Erdoğan’ın sözleri dip nokta

Almanya’nın radikal İslamcılarla mücadelede Fransa ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Maas, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını da “büyük bir anlayışla karşıladığını” söyledi. Maas, İslamcı terörle mücadelenin ırkçılık ve İslamofobi ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini belirterek, bunu yapan herkesin “sorumsuz” olduğunu ve “toplumu bölmek isteyenlerin amacına hizmet ettiğini” ifade etti. Maas, “Biz bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Macron: İslamcılar Fransa’da rahat uyuyamayacak

Fransa’da bir öğretmenin radikal İslamcılar tarafından kafasının kesilerek öldürülmesine sertçe tepki gösteren Macron ‘İslamcıların ülkelerinde rahatça uyuyamayacaklarını’ dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Macron’un geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, bu yılın sonuna kadar parlamentoya konuya ilişkin bir yasa tasarısı sunacağına söz verdiği ‘İslamcı ayrılıkçılık’ ile mücadeleye açıklık getirmek zorunda kaldı. Sızan bilgilere göre parlamentoya gönderilecek yasa tasarısı, Macron’un, Cumhuriyet dışındaki değerlerin benimsenmesi çağrısında bulunan ayrılıkçı bir ideolojinin savunucuları olarak gördüğü kişilere karşı etkili tedbirler alınmasına yasal bir dayanak sağlayacak.

Haber Merkezi