Fransa’da emeklilik reformuna karşı eylem çağrısı

HABER MERKEZİ – Fransa’da Genel İş Konfederasyonu (CGT) Genel Sekreteri Philippe Martinez, emeklilik reformu konusunda hükümet ile hala bir anlaşmaya varılamadığını belirterek, 9 Ocak’ta yeniden eylem yapılması çağrısında bulundu.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, Başbakanlıkta sendikaların temsilcileri ve Başbakan Edouard Philippe ile yapılan toplantıya katıldı. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkede grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformu konusunda hükümet ile hala bir uzlaşı sağlanamadığını belirten Martinez, Başbakan’ın sokaklarda yaşananlara duyarsız kaldığını söyledi. Martinez, 9 Ocak’ta ülke genelinde yeniden gösteri yapılması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikalar reformun geri çekilmesini istiyor. Fransa’da yapılan bir ankete göre, Fransızların yüzde 57’si emeklilik reformuna karşı çıkıyor.

Reforma karşı 5 Aralık’ta başlatılan grevler nedeniyle kamu, sağlık ve ulaşım hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor. CGT, İş Gücü, Üniter Sendika Federasyonu ve Dayanışmadan yapılan ortak yazılı açıklamada, hükümetin emeklilik reformunu geri çekene kadar grevlere devam edileceği ve Noel tatilinde ara verilmeyeceği belirtilmişti. Sendikaların çağrısıyla emeklilik reformunu protesto etmek için salı günü ülke genelinde eylemler yapılmıştı. Gösterilere İçişleri Bakanlığına göre 615 bin, CGT’ye göre 1,8 milyon kişi katılmıştı.

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

AA – PARİS